foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Kolejny pracowity miesiąc już za „Pszczółką”. W marcu w Świetlicy Środowiskowej w Krępie gościł Ratownik Medyczny Pan Robert Jacyszyn z Pogotowia Ratunkowego w Polkowicach.

 

Głównym celem wizyty ratownika było szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. W spotkaniach uczestniczyły „Pszczółki” i ich rodzice, a także chętni mieszkańcy Krępy. Ratownik omówił krok po kroku jak przystąpić i zachować się podczas udzielania pierwszej pomocy zarówno osobie dorosłej jak i małemu dziecku, następnie omówił jak postępować w przypadku osoby z atakiem epilepsji. Rodzice pszczółek uzyskali informację dotyczącą objawów jakie występują po zażyciu środków odurzających. Po teorii wszyscy uczestnicy przystąpili do praktycznego sprawdzenia nabytych umiejętności przy wykorzystaniu fantomów i defibrylatora. Wbrew pozorom udzielanie pierwszej pomocy nie jest bardzo skomplikowane. W sytuacji stwierdzenia braku oddechu u poszkodowanego niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji. Należy zadbać, aby przed rozpoczęciem RKO poszkodowany leżał na płaskim, stabilnym oraz suchym podłożu. Należy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej (u osoby dorosłej miejsce ucisku znajduje się w centralnej części mostka). Uciśnięcia wykonujemy z częstotliwością 100 na minutę, na głębokość 4-5 cm, nie odrywając nasady dłoni od mostka. Po 30 uciśnięciach przystępujemy do wykonania dwóch oddechów zastępczych. Dzięki oddechowi zastępczemu zaopatrujemy krew w tlen, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tkanek. Statystyczne "4 minuty"” decydują o zdrowiu większości poszkodowanych, u których nastąpiło zatrzymanie krążenia. Jest to przeciętny czas, po którym obumierają pozbawione tlenu komórki mózgu. Dlatego tak ważne jest wczesne podjęcie RKO, które o kilkadziesiąt procent zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie. Resuscytacji nie przerywamy w celu sprawdzenia czynności życiowych. Czynności zaprzestajemy w momencie pojawienia się objawów krążenia.                                     

Świetlica środowiskowa dziękuje Panu Robertowi za przeprowadzenie szkoleń, za przekazaną wiedzę i umiejętności, które pozwolą uratować ludzkie życie.

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2018 Przemków Rights Reserved.