foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Uczeń klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Przemkowie  Krystian Teler zwycięzcą konkursu "Mam talent do nauki" organizowanego przez Politechnikę Wrocławską

 17 czerwca 2016r. uczeń klasy II przemkowskiego Liceum Ogólnokształcącego Krystian Teler wziął udział w finale V edycji konkursu "Mam talent do nauki" organizowanego przez Politechnikę Wrocławską. Krystian zaprezentował program komputerowy, pomagający przy doborze nastaw regulatora PID (stosowanego m.in w piecach grzewczych, które muszą utrzymać zadaną temperaturę) oraz skonstruował narzędzie pomagające w kalibracji magnetometru, którego działanie mogą zakłócać namagnesowane ferromagnetyki (jak choćby cewka w głośniku), ale i nienamagnesowane ferromagnetyki (np. obudowa wykonana z żelaza).

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na przesłaniu  w terminie do 31 maja 2016 r.  opisu własnego, autorskiego innowacyjnego projektu badawczego lub technicznego z wybranej dziedziny nauki: matematyki, fizyki, chemii, informatyki lub szeroko rozumianej techniki. Specjalnie powołana komisja konkursowa, po dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi projektami, wybrała pięć najlepszych prac. W drugim  - finałowym etapie, uczestnicy prezentowali swoje projekty, które oceniali naukowcy Politechniki o różnych specjalizacjach: dr Anna Hajdusianek  z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, dr Paweł Bińkowski z Wydziału Elektrycznego, dr Jan Kędzierski z Wydziału Elektroniki, dr hab. Elżbieta Wojczyńska z Wydziału Chemicznego i dr Małgorzata Kuchta z Wydziału Matematyki.

Najwyżej oceniono pracę ucznia przemkowskiego Liceum Ogólnokształcącego Krystiana Teler. Zwycięstwo w tak ambitnym i prestiżowym konkursie umożliwia Krystianowi  wzięcie udziału w programie "Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej", który  zapewnia przyjęcie na Politechnikę Wrocławską, roczne stypendium w wysokości 500zł miesięcznie, miejsce w akademiku i opiekę tutora przez cały okres studiów.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze osiągnięcie ucznia. W ubiegłym roku szkolnym Krystian Teler i Szymon Lewandowski (jako ucz. I i II klasy LO w Przemkowie) zajęli pierwsze miejsce w wojewódzkim Konkursie na Uczniowski Mini Projekt Badawczy w Zakresie Innowacyjnego Zastosowania w Praktyce Wiedzy z Obszaru Nauk Przyrodniczych  pt: "Ile fizyki jest w zajęciach robotyki". Konkurs realizowany był w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.

Swoją pasję związaną z informatyką, programowaniem i robotyką Krystian rozwija w Liceum Ogólnokształcącym w Przemkowie pod kierunkiem pana Pawła Kuźmiaka.

fot. Krystian Teler z dr Anną Hajdusianek

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2018 Przemków Rights Reserved.