foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Niech Łączy nas Święto Niepodległości – hasło to skupiło lokalną społeczność od uczniów po seniorów by wspólnie uczestniczyć w obchodach najważniejszego święta narodowego.

 10 listopada br. zorganizowany został IV Marsz Niepodległości ulicami Przemkowa.

Jak tradycja nakazuje, najpierw odbyła się uroczysta msza św. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, podczas której zgromadzeni modlili się za Ojczyznę, a także nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Przemkowie.

Następnie spod kościoła wyruszył Marsz Niepodległości prowadzony przez poczty sztandarowe szkół i Dzieci Wojny. Ulicami Głogowską i Nową radosny pochód przeszedł na Pl. Targowy, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika z napisem: „Pamięci dzieci, które w latach 1939-1945 doznawały cierpień lub poniosły śmierć w wyniku działań wojennych i represji reżimów totalitarnych”.

Uroczystego odsłonięcia dokonali Senator RP Dorota Czudowska, Burmistrz  Przemkowa Jerzy Szczupak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemkowie Janusz Matuszak. Ksiądz Proboszcz Parafii pw. WNMP Krzysztof Mrukowicz poświęcił pomnik. Przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Przemkowie – Genowefa Jabłońska wygłosiła przemówienie przypominając wszystkim, że wolność i niepodległość to najcenniejsze dobra każdego narodu. Po złożeniu pod pomnikiem kwiatów przez delegacje zakładów pracy, marsz ruszył dalej ulicami Lipową i Sikorskiego.

Trzecia część uroczystości odbyła się w POK-u. Tam uczniowie ze szkół podstawowych zaprezentowali pieśni i wiersze patriotyczne. W dalszej części wręczono medale i krzyże zasługi osobom, które wspierają Stowarzyszenia Dzieci Wojny lub aktywnie działają w Stowarzyszeniu.

Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna, najstarsi uczestnicy udowodnili, że wciąż są młodzi duchem.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnianie Marszu Niepodległości, a szczególnie młodzieży szkolnej i ich nauczycielom.

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2018 Przemków Rights Reserved.