foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

#Meteo #Alert W niedziele 29 października do Polski wkroczy Orkan Grzegorz - będzie łamać drzewa i uszkadzać dachy.

Podtrzymują się wcześniejsze zapowiedzi silnych porywów wiatru na niedzielę. Według dzisiejszych prognoz orkan może się okazać równie niszczycielski, co niedawny Ksawery.

 

Porywy zachodniego wiatru mogą osiągać 100 km/h. Silnemu wiatrowi będą towarzyszyć chwilami obfite opady podczas, których w ciągu doby może spaść od 15 do 30 mm deszczu, a wysoko w górach nawet 50 cm śniegu. Dopiero we wtorek pogoda zacznie się wreszcie uspokajać w całym kraju.

Z wichurami nie należy igrać, o czym przekonaliśmy się na początku miesiąca podczas przejścia orkanu Ksawery, który pozbawił życia 2 osoby, a 45 zranił. W całej środkowej części Europy zginęło 10 osób, a blisko 100 zostało rannych. Strażacy interweniowali blisko 20 tysięcy razy.

Obecnie prognozy Windy prognozują porywy w granicach 106 km/h do 108 km/h dla regionu Zagłębia Miedziowego. Prosimy o poważne potraktowanie ostrzeżenia. Nasza redakcja jak zawsze w takich sytuacjach starać się będzie na bieżąco relacjonować rozwój sytuacji. Prosimy o informowanie nas o obecnie sytuacji za pomocą komentarzy oraz prywatnych wiadomości. Przydatne będą także zdjęcia zniszczeń. Niestety nie jesteśmy wstanie wszędzie relacjonować wydarzeń. Uważajcie na siebie, obserwujcie ostrzeżenia i prognozy oraz informujecie o zagrożeniu znajomych.

Jak się zabezpieczyć?

1. Sprawdzaj aktualne prognozy pogody i komunikaty służb kryzysowych.

2. Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku.

3. W mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz).

4. Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.).

5. Silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj wcześniej telefony komórkowe.

6. Postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.

7. Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.

8. Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami.

9. Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.

10. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Krzysztof Halla 112 Polkowice 2007 - 2017 ©
www.112polkowice.com.pl
www.twojapogoda.pl

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2019 Przemków Rights Reserved.