foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce Oddział w Przemkowie był wnioskodawcą projektu „Ocalić od zapomnienia”. Projekt obejmował trzy zadania: wycieczkę historyczno-kulturalną do Wrocławia, warsztaty pamiętnikarskie i spotkanie Wieczór wspomnień.

 

06 października 2017 r. w siedzibie Stowarzyszenia odbyła się uroczysta premiera publikacji z udziałem autorów, ich rodzin, władz samorządowych, Wiceprzewodniczącej Fundacji KGHM Polska Miedź w Lubinie, radnych Rady Powiatu, dyrekcji POK i Biblioteki w Przemkowie, dyrektorów szkól przemkowskich, przedstawicieli Stowarzyszeń .

     Jest to już druga publikacja, której inicjatorami byli Wanda Gur i Ryszard Mituła. Została zrealizowana dzięki darowiźnie z Fundacji KGHM Polska Miedź w Lubinie, wsparcia finansowego udzielił Bank Spółdzielczy w Przemkowie i Nadleśnictwo Przemków. Przy powstaniu tej publikacji brali również udział wolontariusze, członkowie Zarządu SDW. Redaktorem publikacji był Robert Biały.                                                                                                    

       Celem projektu było spisanie 10 indywidualnych wspomnień członków Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce Oddział w Przemkowie i członków Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którzy przeżyli II wojnę światową.

       Wydana publikacja pozwoli utrwalić historię i pamięć o tych wydarzeniach. Spotkanie było wspaniałą okazją do zaprezentowania swoich wspomnień. Goście z wielkim zainteresowaniem wysłuchali osobistych opowieści o losach osób, jakie przeżyli podczas II wojny światowej. W spotkaniu swoimi wspomnieniami podzieliła się Pani Helena Pawłowska, Pan Mieczysław Boczniewicz i Pan Mieczysław Szwed, ich wystąpienia zrobiły duże wrażenie na wszystkich uczestnikach.

         Uczestnicy projektu oprócz publikacji otrzymali od organizatorów podziękowania za ich ogromny wkład pracy i wysiłek włożony w wydanie publikacji.

       Mamy nadzieję, że druga oferta również doda seniorom energii do życia oraz radości i dumy, zachęci do pisania tych, którzy uważają, że ich wspomnienia są warte podzielenia się nimi.                                                                                              

                                                                     

                                          

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2019 Przemków Rights Reserved.