13 marca 2021 r. mieszkanka naszej Gminy Pani Franciszka Burchard obchodziła piękny jubileusz 100-lecia urodzin. Z tej okazji Jubilatce życzenia i kwiaty przekazał Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak.

Pani Franciszka, pomimo swojego zacnego wieku, cieszy się dobrą formą, a humor dopisuje jej każdego dnia. Recepty na długowieczność nie podaje, ale w domu w którym mieszka daje się odczuć przyjazną atmosferę i wzajemny szacunek, a Jubilatka otoczona jest pomocą najbliższych, w szczególności córki Józefy Malina. To stąd bierze się radość życia Pani Franciszki oraz życzliwość dla ludzi. Opiekę nad Jubilatką roztoczył także Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemkowie, a kierownik Ośrodka Pani Elżbieta Kasprzak i Panie: Stanisława Charyk, Marzena Śliwińska i Ewa Drozd również przyłączyły się do życzeń.

Pani Franciszka Burchard urodziła się 13 marca 1921 r. Cieszy się w miarę dobrym zdrowiem. Wiele w życiu przeżyła i na własne oczy widziała zmiany zachodzące w naszym kraju na przestrzeni wieku. Z pewnością może być dumna myśląc o swoim życiu, które jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków.

Uroczystość 100-lecia przebiegała w wyjątkowo serdecznej i rodzinnej atmosferze w otoczeniu najbliższej rodziny. Serdeczne życzenia i odwiedziny wywołały radość i wzruszenie na twarzy Jubilatki, która kilkakrotnie podkreśliła jak bardzo cieszy się z odwiedzin.

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Świadczenie honorowe dla stulatków ma już długą historię. Pierwsze wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dostojnej Jubilatce życzymy zdrowia, miłości najbliższych oraz uśmiechu każdego dnia!