II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca 2020 roku. W związku z trwającym okresem urlopowym i planowanymi wyjazdami przypominamy rozwiązania umożliwiające oddanie swojego głosu, szczególnie w czasie pobytu poza stałym miejscem zamieszkania.

 

Dopisanie do spisu wyborców

Osoby, które chcą dopisać się do spisu przed II turą wyborów prezydenckich mają na to czas do wtorku 7 lipca 2020 roku. Do listy wyborców można dopisać się przez profil zaufany lub osobiście w urzędzie na terenie gminy, w której chcemy głosować.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala na udział w głosowaniu w wyborach prezydenckich w dowolnym miejscu w kraju. Osoby, które złożyły wniosek przez I turą wyborów prezydenckich otrzymały dwa zaświadczenia o prawie do głosowania i nie muszą składać wniosku ponownie przed II turą wyborów. Osoby, które chcą skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania przed II turą wyborów prezydenckich muszą złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim w Przemkowie najpóźniej w piątek 10 lipca 2020 roku w godzinach pracy Urzędu tj. do godz. 15.00.

Zaświadczenie o prawie do głosowania obowiązuje również za granicą, jednak w takim przypadku należy sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybieramy, jest możliwość głosowania bezpośredniego. Wiele państw, ze względu na pandemię koronawirusa, wprowadziło możliwość głosowania wyłącznie korespondencyjnie.

Po uzyskaniu dokumentu jesteśmy skreślani z obowiązującego dla nas spisu wyborców.

 

Uwaga! Zgubienie zaświadczenia spowoduje, że nie zagłosujemy w wyborach, ani w swoim obwodzie, ani żadnym innym.