W dniu 25 listopada 2024r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego pod poz. 5848 w związku ze stwierdzeniem ogniska choroby zakaźnej – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu na terenie powiatu górowskiego, w miejscowości Świerczów, zostało opublikowane Rozporządzenie nr 22 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 25 listopada 2024 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów górowskiego, głogowskiego, polkowickiego oraz lubińskiego. Zgodnie z treścą w/w aktu prawnego za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) uznaje się teren obejmujący w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice, miejscowości: Trzęsów, Rzeczyca, Żabice, Szymocin, Bucze, Czerńczyce.
1. Na obszarze zagrożonym nakazuje się:
1) niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków, poprzez ich przetworzenie lub unieszkodliwienie w zakładzie zatwierdzonym do tego celu;
2) niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków;
3) stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób.
2. Na obszarze zagrożonym zakazuje się:
1) wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków utrzymywanych w gospodarstwie, bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
2) wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
3) przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
4) transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych a obszarze zagrożonym bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
3. Środki określone w pkt 1 i 2 stosuje się co najmniej przez 30 dni, licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska.
Ponadto a terenie powiatów górowskiego, głogowskiego, polkowickiego oraz lubińskiego nakazuje się:
1) utrzymywanie drobiu w zamknięciu;
2) karmienie i pojenie drobiu w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczoną dla drobiu.
2. Na terenie powiatów górowskiego, głogowskiego, polkowickiego oraz lubińskiego zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.
Treść rozporządzenia nr 22 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 25 listopada 2024 r.
Mając na uwadze powyższe informacje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Polkowicach zwraca się z prośbą, by w przypadku stwierdzenia padłych dzikich ptaków wodnych (np. bernikla białolica, gęś gęgawa, świstun, łabędź niemy, krzyżówka) oraz drapieżników (np. myszołów zwyczajny), a także masowych padnięć innych ptaków (zwłaszcza krukowatych), zgłaszać ten fakt do miejscowo właściwego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Straży Miejskiej, Policji lub lekarza weterynarii wolnej praktyki.