19 maja 2022 r. w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbyły się XIV Międzypowiatowe Mistrzostwa Szachowe pod Patronatem Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka. W tym roku, w związku z pośmiertnym nadaniem przez władze miasta Panu Stanisławowi Stępińskiemu tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Przemków”, mistrzostwa zostały nazwane jego imieniem. Stanisław Stępiński był wspaniałym szachistą, trenerem szachowym, sędzią, organizatorem i współorganizatorem turniejów szachowych na terenie Gminy Przemków. Jego fascynacja szachami trwa i rozwija się w Przemkowie nadal. Należy dodać, że sędziował i współorganizował przez kilkanaście lat turnieje i mistrzostwa szachowe w Zespole Szkół w Przemkowie.

W tym roku udział w turnieju wzięło 102 szachistów. Zespół Szkół gościł zawodników z Lubina, Żar, Głogowa, Przemkowa, Polkowic, Gaworzyc, Przecławia oraz Wiechlic. Zawodnicy zgłaszali się indywidualnie i jako uczniowie szkół. Pozytywnie na zaproszenie do turnieju odpowiedzieli: Zespół Szkół nr 1 z Lubina, Liceum nr 1 z Lubina, Liceum nr 1 z Głogowa, Szkoła Podstawowa nr 13 z Głogowa, Szkoła Podstawowa nr 3 z Polkowic, Szkoła Podstawowa z Gaworzyc, Szkoła Podstawowa z Grębocic, Szkoła Podstawowa nr 2 z Przemkowa, Szkoła Podstawowa z Wiechlic, Szkoła Podstawowa z Przecławia i oczywiście gospodarze Zespół Szkół w Przemkowie.

Po zweryfikowaniu list startowych nastąpiło uroczyste otwarcie mistrzostw. Gości, zawodników i ich opiekunów, przywitała dyrektor szkoły Monika Dźwigaj. Mistrzostwa otworzyła w imieniu Burmistrza Przemkowa – Zastępca Burmistrza Magdalena Kania. Gościem i jednocześnie współorganizatorem turnieju był również Ryszard Mydłowski – prezes UKS –Szach Mat Przemków. Sędzią głównym turnieju był Szymon Dryja. Szymon już jako sześciolatek, sam brał udział w organizowanych w Zespole Szkół Mistrzostwach. Wówczas jego nauczycielem szachów był wspomniany wcześniej ś. p. Stanisław Stępiński. Sędziego głównego, w trudnej roli arbitra, wspierał Dariusz Dźwigaj.

Rozegrano 7 rund, systemem szwajcarskim po 15 minut na zawodnika. Szachowe zmagania trwały od godz. 10:00 do 14:00. Zawodnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych.

Grupa A (uczniowie klas 1-3 SP i młodsi) liczyła 28 zawodników. Dla wielu najmłodszych szachistów były to pierwsze zawody. Dlatego emocje, dotyczące szczególnie przegranych partii, były duże. Ostatecznie, z kompletem punktów, zwyciężył w tej kategorii Julian Fidysz z UKS Szach-Mat Przemków. Drugie miejsce zajął Sebastian Ruliński z SP 3 Polkowice, a trzecie Michał Kluska z SP w Grębocicach.

W grupie B (uczniowie klas IV –VI SP) rywalizowało 34 zawodników. Zwyciężył Maciej Marciniak z SP nr 1 w ZS w Przemkowie. Drugie miejsce zajął Marcel Misiek z SP 3 Polkowice, a trzecie Patryk Lisik z SSP w Żarach.

W grupie C (uczniowie klas VII-VIII SP) rywalizowało 16 szachistów. Puchar zwycięzcy w tej kategorii odebrał Mateusz Chomiak z SP w Wiechlicach. Drugie miejsce wywalczył Michał Suchecki z SP w Wiechlicach, a trzecie Marcel Kusiak z SP w Przecławiu.

Grupa D – szkoły ponadpodstawowe i dorośli liczyła 24 zawodników. Zwyciężył tu Krzysztof Mydłowski reprezentujący Zespół Szkół nr 1 w Lubinie (zawodnik UKS Szach –Mat Przemków), drugie miejsce zajął Kacper Wernerz LO nr 1 w Lubinie (zawodnik GKS Górnik Polkowice), a trzecie Adrian Tarawski z LO w ZS w Przemkowie (zawodnik KSz Stilon Gorzów Wlkp.).

Dyrekcja Zespołu Szkół w Przemkowie składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Przemkowa Jerzemu Szczupakowi za objęcie patronatem tak dużej imprezy szachowej na ternie naszego miasta oraz za ufundowanie pucharów dla zwycięzców, pamiątkowych kubków dla uczestników i upominków. Podziękowania kieruje także dla prezesa klubu UKS „Szach-Mat Przemków” Ryszarda Mydłowskiego i Dariusza Dźwigaja za pomoc w organizacji przedsięwzięcia. Organizatorzy dziękują Szymonowi Dryja za prace w roli sędziego głównego oraz absolwentom i uczniom Zespołu Szkół za pomoc w przygotowaniach do turnieju.

Szachistów z Przemkowa oraz bliższych i dalszych okolic zapraszamy za rok!