Przed nami kolejna edycja Lokalnego Konkursu Grantowego. Stowarzyszenie Lokalna Grupa „Wrzosowa Kraina” ogłasza nabór wniosków w terminie od 15 kwietnia do 15 maja.
Łączna pula środków finansowych w Konkursie przeznaczona na dotacje w 2025 roku wynosi 60.000,00 zł.
Wnioski o Dotację w Konkursie mogą składać:
1) Organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną (np. fundacje, stowarzyszenia, uczniowskie kluby sportowe, organizacje społeczno-zawodowe rolników, koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), z wyłączeniem: Lokalnych Grup Działania, Lokalnych Grup Rybackich, Lokalnych Organizacji Turystycznych (znajdujących się w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej), związków stowarzyszeń, fundacji skarbu państwa i ich oddziałów, fundacji rodzinnych, fundacji utworzonych przez partie polityczne i stowarzyszeń związanych z partiami politycznymi, stowarzyszeń i fundacji założonych przez samorządy lokalne.
2) Zarejestrowane w ewidencji prowadzonej przez starostę stowarzyszenia zwykłe.
3) Oddziały terenowe organizacji pozarządowych posiadające osobowość prawną.
Wnioski o Dotację w Konkursie mogą również składać osoby prawne (organizacja pozarządowa jak wyżej lub jedna z następujących instytucji publicznych: instytucja kultury, biblioteka publiczna, Lokalna Grupa Działania, Lokalna Organizacja Turystyczna będące patronami dla Grup nieformalnych (stowarzyszeń zwykłych niezarejestrowanych, oddziałów terenowych organizacji nieposiadających osobowości prawnej), w których imieniu składają wniosek.
W wyjątkowych sytuacjach Wnioski o Dotację w Konkursie mogą składać Grupy nieformalne, występujące z wnioskiem samodzielnie, jako tzw. Inicjatywa Działaj Lokalnie.
W Konkursie mogą wziąć udział te organizacje i instytucje oraz grupy, które spełniają łącznie poniższe warunki:
1) mają siedzibę w gminach: Bolesławiec [gm. wiejska], Chocianów, Chojnów [gm. wiejska], Chojnów [gm. miejska], Gromadka, Kunice, Lubin [gm. wiejska], Miłkowice i Przemków,
2) oraz planują prowadzić działania na terenie przynajmniej jednej z wymienionych gmin.
W roku 2025, w ramach Konkursu, prowadzone będą trzy ogólnopolskie ścieżki tematyczne:
1) „Dialog międzykulturowy w działaniu” – wsparcie mogą otrzymać projekty, których celem są inicjatywy promujące dialog międzykulturowy, integrację społeczną i równościową, bogactwo kulturowe oraz angażujące we wspólne działania różne grupy społeczne, zwłaszcza z uchodźcami z Ukrainy. W ramach ścieżki, aby podnieść poczucie sprawczości i odpowiedzialności za miejsca, w których mieszkają, uchodźcy zaproszeni zostają do samodzielnego inicjowania projektów.
2) „Działaj ekologicznie” – wsparcie mogą otrzymać projekty, obejmujące między innymi takie działania jak: spotkania, zajęcia i debaty edukacyjne dla lokalnej społeczności zwiększające wiedzę, dotyczącą głównych wyzwań środowiskowych (ochrona klimatu i siedlisk naturalnych, sieci powiązań międzygatunkowych); inicjatywy na rzecz poprawy stanu środowiska, związane z praktycznym rozwiązywaniem lokalnych problemów środowiskowych i wdrażaniem rozwiązań proekologicznych; kampanie informacyjne na rzecz ochrony klimatu i przyrody; wykłady, wystawy, panele dyskusyjne związane z ochroną środowiska; zorganizowanie „obchodów dnia”, poświęconego wybranemu zagadnieniu z zakresu ochrony przyrody. Podstawą merytoryczną projektów mogą być m.in. materiały opracowane przez Fundację WWF Polska, w tym nagranie webinarium: https://www.youtube.com/watch?v=K2vbJ7vOFoE oraz materiały edukacyjne udostępnione na stronie www.wwf.pl/edukacja-wwf
3) „Młodzi działają lokalnie” – ścieżka, w której dorosła młodzież (w wieku 18-26 lat) może przyjąć globalną perspektywę, działając jednocześnie w lokalnych kontekstach. To młodzież w oparciu o własne spostrzeżenia i perspektywy może decydować o zakresie tematycznym swoich przedsięwzięć, działaniach, odbiorcach, budżecie. W organizację Projektu może być zaangażowana młodzież od 13 roku życia. W ramach „Szkoły Animacji Lokalnej” odbędzie się seria warsztatów i webinariów przygotowujących do projektowania i realizacji własnych projektów społecznych.
Ważne! Wnioski do Konkursu składa się przez Generator Społeczny pod adresem https://generatorspoleczny.pl/
W ramach Konkursu przewidziane jest przyznanie Dotacji na Projekty, które:
• zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego;
• wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności;
• mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji;
• przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności;
• będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych;
• będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe;
Harmonogram minimum 3 maksymalnie 6 miesięcznego Projektu jest przewidziany na okres między 1 czerwca a 31 grudnia 2025 r. Kwota wnioskowanej Dotacji nie przekracza 6.000,00 złotych.
Podmiot wnioskujący (występujący również w imieniu Grupy nieformalnej) ma zaplanowany wkład własny w wysokości minimum 25% wartości wnioskowanej dotacji, z czego minimum 5% w postaci finansowej (wymaganie pozyskania wkładu finansowego nie dotyczy Inicjatywy Działaj Lokalnie), pozostała część w postaci wkładu usługowego, rzeczowego lub pracy wolontariuszy.
Celem Programu „Działaj Lokalnie” jest aktywizowanie lokalnych społeczności na wsiach i w małych miastach wokół różnych działań o charakterze dobra wspólnego poprzez wspieranie projektów obywatelskich. Projekty te służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia oraz podejmowaniu działań odpowiadających na zdiagnozowane z udziałem społeczności lokalnych potrzeby, co w rezultacie przyczynia się do budowania kapitału społecznego. W ramach Programu oferowane jest wsparcie dla aktywnych społeczności lokalnych, których członkowie sami definiują własne potrzeby i podejmują wspólne działania. Program stawia na aktywność obywatelską, w tym wolontariat, filantropię, liderstwo i partnerstwo.
WEBINARIA DLA WNIOSKODAWCÓW:
Dla zainteresowanych złożeniem wniosku odbędą się trzy webinaria szkoleniowo-informacyjne. Spotkania są bezpłatne, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja.
Na spotkaniach zostaną omówione zasady naboru wniosków w ramach Programu Działaj Lokalnie, konstrukcja i zasady tworzenia projektu i jego poszczególnych elementów, sposób składania wniosków za pomocą generatora, promocja projektów oraz przedstawione zostaną dobre praktyki Działaj Lokalnie.
Spotkania informacyjno-szkoleniowe dla wnioskodawców:
17 kwietnia 2025 r. o godz. 18:00
Zarejestruj się wcześniej na to spotkanie: https://zoom.us/meeting/register/VJt04cx2TpO6vXbuvIGSqA
23 kwietnia 2025 r. o godz. 17:00
Zarejestruj się wcześniej na to spotkanie:
https://zoom.us/j/96847043238pwd=tu95ZzoMDN0YsvtLKWfgDUsLxwhZud.1
28 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00
Zarejestruj się wcześniej na to spotkanie: https://zoom.us/meeting/register/CAb74uJhTWSykzEHFxwR8Q
6 maja 2025 r. godz. 17:00 Dom Schrama sala nr 7, Chojnów Rynek 20,
9 maja 2025 r. godz. 16:00 Biuro ODL Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina” Chocianów, ul. Trzebnicka 7a-7b, lok. 4/2
KONSULTACJE MAILOWE WNIOSKÓW
Przed ostatecznym złożeniem wniosku można go skonsultować i uzyskać porady pisząc na adres dzialajlokalnie@wrzosowakraina.pl
KONSULTACJE TELEFONICZNE pod numerem telefonu 608 640 901
Koordynator Programu:
Marta Kucfir
e-mail: dzialajlokalnie@wrzosowakraina.pl
tel. 608 640 901
Ośrodek Działaj Lokalnie
Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina”
59-140 Chocianów, ul. Trzebnicka 7a-7b, lok. 4/2
tel. 500 206 128
www.wrzosowakraina.pl
Program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina”.
Do pobrania:
Regulamin lokalnego konkursu grantowego DL 2025
Wniosek NGO
Wniosek GN
Wniosek IDL
Karta oceny formalnej
Karta oceny merytorycznej