Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w Przemkowie rozpoczęły się już w piątek 8 listopada o godz. 10.30 Marszem Niepodległości, który wyruszył spod Zespołu Szkół do Przemkowskiego Ośrodka Kultury. Udział w marszu wzięło ponad 500 osób, byli to głównie uczniowie Zespołu Szkół i przedszkolaki, które dołączyły na trasie oraz mieszkańcy Przemkowa. Uroczystość w Przemkowskim Ośrodku Kultury rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego (które było zgłoszone do akcji „Rekord dla Niepodległej”), po którym wyświetlony został film pt. „Niezwykła animacja na 100 lecie polskiej niepodległości!”. Uczestnicy wysłuchali wzruszającej interpretacji wiersza pt. „Orlątko” oraz piosenki „Uwięziony Ptak” – Niepodległość, trudne słowo, w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemkowie. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości był poczęstunek rogalikami z biało-czerwoną chorągiewką, upieczonymi dzień wcześniej w POK-u przez uczennice Zespołu Szkół.

W niedzielę, 11 listopada br., w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych przemkowskich szkół, Stowarzyszenia Dzieci Wojny i Ochotniczej Straży Pożarnej w Przemkowie. Po mszy, uczestnicy obchodów, na czele z motocyklistami ze Stowarzyszenia Miłośników Motoryzacji w Przemkowie, przeszli pod pomnik Dzieci Wojny, by złożyć tam kwiaty i uczcić pamięć bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Mieszkańcy Osiedla Huta mogli uczestniczyć w wydarzeniach przygotowanych przez Szkołę Podstawową nr 2: 8 listopada w uroczystym apelu, 11 listopada w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów szkoły i 12 listopada w przemarszu ulicami osiedla. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wysokiej 8 listopada również przygotowała uroczysty apel.