Jak co roku przemkowski Oddział Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce upamiętnił rocznicę zakończenia II wojny światowej. 6 maja, uroczystość rozpoczęła msza w kościele pw. WNMP w Przemkowie, w intencji poległych podczas tej wojny.

Pod pomnikiem Dzieci Wojny w Przemkowie kwiaty złożyli burmistrz Jerzy Szczupak i Janusz Matuszak, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Jan Wójtowicz, wicestarosta polkowicki. Na obchodach obecni byli: samorządowcy, przedstawiciele miejscowych stowarzyszeń, leśnicy i poczty sztandarowe SP nr 1, SP nr 2, PSP Wysoka i ZS w Przemkowie.

Dziś coraz mniej liczne grono byłych dzieci czasu wojny, to ludzie z głowami przyprószonymi siwizną. Nadal jednak po latach aktywnego życia, często wracają wspomnieniami do do tamtych lat – powiedziała podczas obchodów Genowefa Jabłońska, prezes oddziału Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Przemkowie.

W Przemkowskim Ośrodku Kultury patriotyczne wiersze recytowali: Olgierd Więckowski z Zespołu Szkół i Julia Łeńska z SP Wysoka. A wiersz „Czy pamiętasz” specjalnie na tę uroczystość napisała lokalna poetka Maria Harabin.

Ta pamięć o zakończeniu II wojny światowej, ma służyć temu, byśmy zapobiegali takim wydarzeniom w przyszłości – podsumowała uroczystość Genowefa Jabłońska.