Koronawirus nie odpuszcza. Jego rozprzestrzenianie się ma powstrzymać rozszerzenie od soboty strefy żółtej na całą Polskę. Decyzję tę przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

– Rozszerzamy żółtą strefę na cały kraj – powiedział premier Mateusz Morawiecki i zaapelował o noszenie maseczek oraz zachowanie dystansu. – Od przestrzegania wprowadzanych zasad zależy walka z koronawirusem – podkreślał na konferencji.

Nowe zasady oznaczają m.in. obowiązkowe zakrywanie ust i nosa w każdej przestrzeni publicznej (wyjątkiem może być sytuacja związana ze stanem zdrowia).

Jeśli chodzi o wydarzenia sportowe i kulturalne to widownia może być zapełniona w 25 proc.

Zakazane zostanie prowadzenie działalności klubów i dyskotek, ale salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą funkcjonować jak do tej pory.

Lokale gastronomiczne będą czynne do godz. 22, przy czym na jedną osobę mają przypadać cztery metry kwadratowe powierzchni.

Nie ma zmian jeśli chodzi o rehabilitację leczniczą (warunkiem jej rozpoczęcia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego) oraz zgromadzenia (nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, przy zachowaniu półtorametrowego dystansu).

Na dotychczasowych zasadach będą też odbywać się wydarzenia religijne w kościołach.

Do 75 ograniczona zostaje liczba uczestników wesel i innych uroczystości rodzinnych.

Rozporządzenie w sprawie nowych zasad epidemicznych będzie obowiązywać od soboty, 10 października.

 

Zasady strefy żółtej poszerzone na cały kraj Ryzyko emisji koronawirusa