Szanowni Państwo

Nasze obawy o sprawną dystrybucję węgla niestety się potwierdzają. Urząd Miejski w ekspresowym tempie do 17 listopada zebrał wnioski mieszkańców i złożył zapotrzebowanie na zakup 500 ton węgla dla mieszkańców gminy Przemków. System dystrybucji węgla zorganizowano w ten sposób, że po złożeniu zapotrzebowania przez gminę następuje podpisanie umowy z wyznaczonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych „Sprzedawcą Węgla”. Następnie „Sprzedawca” składa oferty dostaw węgla dla konkretnej Gminy i ustala harmonogram dostaw.

Gmina Przemków podpisała umowę na dostawy węgla z Polską Grupą Górniczą S. A. 24 listopada 2022 r. i do dzisiaj pomimo wielokrotnych monitów z naszej strony nie otrzymaliśmy oferty sprzedaży węgla ze strony PGG S.A. W przyśpieszenie złożenia oferty przez Sprzedawcę na naszą prośbę zaangażowane są również służby Wojewody Dolnośląskiego.

Pomimo faktu, że Gmina jest przygotowania do natychmiastowej dystrybucji węgla poprzez istniejący w Przemkowie skład CARBOZŁOM jest coraz mniej prawdopodobne, że mieszkańcy otrzymają możliwość zakupu preferencyjnego węgla do końca tego roku.

Rząd przewidując kłopoty w dystrybucji węgla 1 grudnia znowelizował rozporządzenie w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego. Zgodnie z nowymi zasadami osoby, które nie dokonają zakupu preferencyjnego węgla w 2022 r. będą mogły w ramach zakupu preferencyjnego w 2023 roku zakupić do 3 ton węgla.

Ciągle mamy nadzieję, że uda się zaopatrzyć mieszkańców w niezbędny opał, o sytuacji będziemy Państwa informować na bieżąco.