26 października 2019 r. w Przemkowskim Ośrodku Kultury radna powiatu polkowickiego Wanda Żuchowska zorganizowała po raz kolejny  „Święto ziemniaka” . Współorganizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Polkowicach oraz Gmina Przemków. W uroczystości uczestniczyło 110 osób – mieszkańców gminy Przemków oraz gmin ościennych.

Święto ziemniaka wpisało się  w karty historii Przemkowa. Organizowane jest od ponad 20 lat. Za każdym razem program imprezy jest bogaty i urozmaicony. W tym roku również nie obyło się bez odczytu o ziemniakach, recytacji „Ody do ziemniaka”,  jak również recytacji wiersza napisanego na tę okoliczność przez p. Marię Harabin. Imprezie towarzyszyły liczne konkursy z ziemniakiem w roli głównej. Zespół Bojan przygrywał uczestnikom do tańca. Punktem kulminacyjnym „Święta Ziemniaka” był konkurs z zakresu „Nasze kulinarne dziedzictwo – potrawy z ziemniaka”. W tym roku do konkursu przystąpiło 12 pań. Zgodnie z regulaminem konkursowym uczestniczki przygotowały potrawy z ziemniaka, które oceniała komisja konkursowa w składzie:

  1. Zofia Kalińska – przewodnicząca
  2. Ewa Mazan – członek
  3. Jarosław Żelasko – członek

Potrawy oceniano wg następujących kryteriów: walory smakowe, estetyka podania, oryginalność (za każde kryterium można było otrzymać od 1-5 pkt.).

Wyniki konkursu:

I miejsce     – p. Alicja Bobińska (gofry ziemniaczane, kortinki kartoflane, kartofle nadziewane),

II miejsce    – p. Genowefa Kornatka (kotlety ziemniaczane),

III miejsce   – p. Małgorzata Buryło (zapiekanka ziemniaczano- różana).

Pozostałe panie:  Krystyna Fedorczak, Elżbieta Sala, Lucja Szczepaniak, Iwona Robakowska,  Maria Harabin, Ewa Rogowska, Mariola Smolec, Ewa Waligóra, Krystyna Twardowska otrzymały wyróżnienia.

Laureatki konkursu oraz  wyróżnione uczestniczki otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów: Starostwo Powiatowe w Polkowicach, Gminę Przemków, DIR w Polkowicach, Panią Ewę Mazan, Panią Wandę Kuzyszyn, Pana Leszka Cieślaka.

Zdjęcia: Paweł Lewandowski.