Szanowni Państwo,

wczoraj po raz kolejny odbyłem spotkanie w sprawie przejęcia terenu kąpieliska, tym bardziej, że zbliża się okres letni i temat ponownie do Nas wraca. Mam pełną świadomość tego, iż wielokrotnie deklarowałem, że Kąpielisko w Przemkowie powstanie i stanie się wizytówką Naszej gminy. Projekt ten był także jednym z priorytetów mojego programu wyborczego. Bezsprzecznie podtrzymuję złożone Państwu deklaracje i zapewniam, że robię wszystko aby złożonej obietnicy dotrzymać. Jednocześnie chciałbym, aby mieli Państwo wiedzę na temat tego jak wygląda historia przejmowania obiektu od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Pierwsze działania mające na celu pozyskanie do zasobu gminy terenów Kąpieliska miały miejsce w 2002 r. W dniu 12 lipca 2002 r. została podjęta uchwała Nr XXXIX/277/02 Rady Miejskiej w Przemkowie w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkaniowo – produkcyjno – usługowej, ogrodów działkowych, terenów sportu i rekreacji, zieleni urządzonej wraz z ciągami ekologicznymi w mieście Przemków przy ul. Szkolnej, ul. Karpowej, ul. Zamkowej, ul. Szprotawskiej oraz na gruntach wsi Karpie, w którym to działki pod stawem wędkarskim, kajakowym i kąpieliskiem przeznaczone zostają pod tereny usług sportu i rekreacji. W konsekwencji powyższego, w roku 2011, gmina wystąpiła do KOWR (wówczas Agencji Nieruchomości Rolnych) z wnioskiem o przejęcie przedmiotowego terenu. Wnioski ponawiane były w 2012 (dwa wnioski), 2013, 2015, 2017 (dwa wnioski), 2018, 2021, i 2023. W trakcie wieloletnich rozmów prowadzonych z przedstawicielami KOWR podtrzymywałem wielokrotnie składany wniosek o przejęcie przedmiotowego terenu oraz podkreślałem rolę przejętych gruntów, zarówno dla mieszkańców naszej gminy, jak również całego Zagłębia Miedziowego. Kąpielisko z zapleczem socjalnym wraz z infrastrukturą rozrywek wodnych, stanowiskami dla wędkarzy oraz miejscem do wypoczynku i rekreacji pozwoliłyby zaspokoić zbiorowe potrzeby naszych mieszkańców w tym zakresie. Umożliwiłyby również Gminie realizację zadań własnych w zakresie kultury fizycznej i turystyki.

Wskazywałem, że zarówno Gmina Przemków, Powiat Polkowicki jak i całe zagłębie miedziowe zyskałoby obiekt, który po przeprowadzeniu niezbędnych inwestycji, stałby się z pewnością atrakcją regionu, miejscem estetycznym i zadbanym, dającym możliwość rozwoju sportu, turystyki i rekreacji. Obiekt podkreśliłby również niezaprzeczalne walory przyrodniczo-krajobrazowe naszej Gminy, a także pozwoliłby na przywrócenie świetności miejscu, które od 1912 r. pełniło funkcję doskonale wyposażonego Kąpieliska Miejskiego, zajmującego szczególne miejsce w historii naszego miasta.
Uczulałem na fakt, że obecnie obiekt jest zaniedbany, nieuporządkowany i wzbudza wiele negatywnych emocji wśród naszych mieszkańców. Szczególnie w okresie letnim, kiedy stanowi idealne miejsce do wypoczynku i rekreacji, a niestety jego stan na to nie pozwala. Dzierżawca terenu nie wykonuje na tym terenie żadnych prac porządkowych, teren nie jest wykoszony, a Gmina nie może wydatkować środków publicznych na utrzymywanie gruntów niestanowiących jej własności.

Niestety przez wiele lat KOWR prezentował stanowisko, że ze względu na objęcie przedmiotowego terenu umowami dzierżawy niemożliwe jest przekazanie terenu gminie, gdyż zawarte umowy nie zawierają zapisów dotyczących możliwości wyłączenia z dzierżawy obiektu Kąpielisko lub jego części znajdującego się w granicach działek 262/47, 264 i 266 obręb Przemków.

Dzierżawcy terenu kilkukrotnie deklarowali wolę wyłączenia z dzierżawy przedmiotowego obiektu, wycofując się później ze złożonych na spotkaniach deklaracji. Zmiana stanowiska, zgodnie z przedstawioną argumentacją, podyktowana była niemożliwością wspólnego funkcjonowania stawów hodowlanych wraz z terenami rekreacyjnymi. Argumenty dotyczące braku własności źródła zasilania stawów przy kompleksie kąpielisko w mojej ocenie są nietrafione choćby ze względu na fakt, iż dla głównej części stawów tzw. „gospodarczych” woda pobierana jest z rzeki Szproty, co do której dzierżawcy również nie posiadali tytułu prawnego. Podobnie sytuacja ma się w stosunku do obaw dzierżawcy o zmniejszenie wartości terenu przy ewentualnym wykupie. Przekazana na rzecz gminy nieruchomość stanowi ułamek terenów objętych dzierżawą i będzie miała nieduży wpływ na ogólną wartość nieruchomości. Ponadto działka 264 obręb Przemków nigdy nie będzie stanowiła spójnej całości z pozostałą częścią stawów (działka 262/47) ze względu na przebiegającą pomiędzy tymi działkami drogę gminną wewnętrzną.

Niestety w chwili obecnej brak jest porozumienia z dzierżawcą terenu w kwestii jego przekazania na rzecz gminy. Ostatnio odbyte z dzierżawcą terenu spotkania w kwestii zacieśnienia współpracy, mam nadzieję przyczynią się do uzyskania zgody na przekazanie gminie Przemków terenów Kąpieliska.

Niestety podejmowane w międzyczasie działania ze strony KOWR-u zmuszają mnie do zaangażowania w sprawę szerszego grona osób, w tym lokalnych posłów, senatorów z którymi również na bieżąco prowadzę spotkania i rozmowy. Liczę na pozytywne załatwienie sprawy i będę Państwa informował w miarę postępu sprawy.

Przypomnę, że gmina złożyła propozycję dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska w ramach ZIT projektu pn. Utworzenie Zielonej i Wodnej Przystani w celu ochrony i zachowania bioróżnorodności oraz dziedzictwa naturalnego i potencjału turystycznego gminy Przemków (działanie FEDS.02.10 Ochrona przyrody i klimatu – ZIT, kategoria interwencji 079 – Ochrona przyrody i różnorodności biologicznej, dziedzictwo naturalne i zasoby naturalne, zielona i niebieska infrastruktura).
Planowany projekt zakłada:
1. w ramach utworzenia Zielonej Przystani (działka 445/6 obręb Przemków):
– zagospodarowanie istniejącej zieleni miejskiej poprzez m.in. oczyszczenie terenu zielonego z obumarłych drzew i zakrzaczeń z zachowaniem istniejących gatunków drzew i krzewów rodzimych, oczyszczeniem i odtworzeniem rowów melioracyjnych, wytyczenie i wykonanie nowych alejek z materiałów przepuszczalnych (kruszywa naturalnego) oraz wprowadzenie małej architektury w celu utworzenia stref służących do wypoczynku, o których mowa w planie ochrony PPK, a także wykonanie oświetlenia terenu, kładek i mostków nad ciekami;
2. w ramach utworzenia Wodnej Przystani (m. in. działki 267 i 265 obręb Przemków, 301/5 obręb Szklarki oraz działki nr 266 i 264 obręb Przemków – w przypadku pozyskania działki do zasobu gminnego):
– oczyszczenie zbiorników wodnych (stawów) z przywróceniem prawidłowych stosunków hydrologicznych uwzględniających potrzeby ekosystemów wodnych w celu zachowania ich naturalnego charakteru; odtworzenie rowów melioracyjnych, budowa nowego systemu zasilania stawów przy ul. Zielonej w celu umożliwienia opracowania oddzielnego pozwolenia wodnoprawnego dla ww. terenów i stawów hodowlanych, zapewniającego niezależny dopływ wody dobrej jakości dla zbiorników wodnych pełniących różne funkcje,
– oczyszczenie terenów przyległych do ww. zbiorników wodnych – terenu zielonego z zachowaniem istniejących, naturalnych gatunków roślin charakterystycznych dla obszaru, utworzenie stref służących do wypoczynku poprzez montaż małej architektury (ławek, stołów, wiat, koszy na śmieci, stojaków na rowery), oświetlenie terenu, utworzenie ciągów komunikacyjnych z nawierzchni przepuszczalnej.

Projekt ma na celu ochronę środowiska i zachowania bioróżnorodności. Jego realizacja pozwoli na ukierunkowane i bezpieczne udostępnianie zasobów przyrodniczych regionu, racjonalne ich wykorzystanie, rozsądne gospodarowanie przestrzenią naturalną, a także dzielenie się dziedzictwem naturalnym i kulturowym. Planowany termin realizacji projektu to 2028 r.

Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak