Jubileuszowe XX Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie za nami. Pomimo kapryśnej pogody, w ostatni weekend września – 28-29 – Przemków odwiedziło tysiące miłośników miodów i wina, pszczelarzy z całej Polski, sportowców, zaproszonych gości i turystów z całego regionu, a nawet odległych zakątków Polski. Ponad 150 stoisk z miodami, także pitnymi, winami, produktami pszczelimi i sprzętem pasiecznym, 10 tysięcy uczestników największych w Europie Zachodniej targów miodowych. Gościem szczególnym święta była Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Zgodnie z tradycją, lokalne obchody Święta Miodu i Wina rozpoczęły się już w piątek 27 września, w sali widowiskowej Przemkowskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się impreza pn. Święto Młodzieży Wrzosowej Krainy. Podczas niej swój dorobek artystyczny zaprezentowali uczniowie szkół, przedszkoli i zespołów działających w ośrodku kultury.

W programie tegorocznego święta były wydarzenia, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. W sobotę, w Zespole Szkół w Przemkowie, odbyły się XVI Spotkania Osób Niepełnosprawnych, których uczestnicy rozpoczęli biegiem osób niepełnosprawnych Ogólnopolski Bieg po Miód. Zawody pod patronatem Jerzego Górskiego, mistrza świata w podwójnym triathlonie, w tym roku odbyły się już po raz XVII. W trakcie zawodów odbył się Rodzinny Rajd Nordic Walking pod patronatem Posła na Sejm Krzysztofa Kubowa. W biegu, wraz z kategorią nornic walking, udział wzięło łącznie 722 osoby.

Zwycięzców poszczególnych kategorii prezentujemy poniżej.

wyniki bieg po miód przemkówdoc

Wyniki_Bieg_GLOWNY_po_miod_2019

O godz. 15 Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak oraz Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemar Kudła oficjalnie otworzyli XX Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina  Przemkowie. Na scenie dokonano dekoracji zwycięzców Biegu Głównego. Po raz kolejny Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak nagrodził najszybszą Przemkowiankę i Przemkowianina biegnących w Biegu Głównym. Nagrody otrzymali Sara Gościewicz oraz  Mirosław Bochniak. Najszybsi Przemkowiane otrzymali statuetkę ufundowaną przez Burmistrza Przemkowa oraz voucher podróżny ufundowany przez Intertrans PKS SA w Głogowie. Wylosowani uczestnicy marszu nordic walking zostali nagrodzeni przez Posła na Sejm RP Krzysztofa Kubowa.

 

 

 

 

 

 

W sobotę odbył się już po raz szósty Rajd Rowerowy po Wrzosowej Krainie o puchar Proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie Krzysztofa Mrukowicza. Z roku na rok chętnych do udziału w rajdzie jest coraz więcej, w tym roku w rajdzie udział wzięła rekordowa liczba  150 osób. Do przejechania były dwie trasy: rodzinna o długości ok. 10-15 km i dla bardziej zaawansowanych o długości ok. 60 km. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali medal ufundowany przez Proboszcza Krzysztofa Mrukowicza oraz okolicznościową czarkę z miodem.

Uroczystości niedzielne rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele greckokatolickim pw. św. Kosmy i Damiana  w Przemkowie z udziałem księży proboszczów przemkowskich parafii, krajowych duszpasterzy pszczelarzy, pocztów sztandarowych związków i kół pszczelarzy oraz honorowych gości święta. Po mszy świętej odbył się przemarsz do Parku Miejskiego, na czele z pocztami sztandarowymi i Przemkowską Orkiestrę Dętą. W ramach części oficjalnej podsumowano konkurs na Wzorową Pasiekę i Wzorowe Gospodarstwo Pasieczne Dolnego Śląska w 2019 r.

 

 

 

 

 

 

W dalszej części podsumowano konkurs, które tradycyjnie rozstrzygany jest podczas święta – na Najlepsze Miody oferowane podczas XX Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina. Konkurs rozstrzygnięto w 8 kategoriach, oceniając miód wrzosowy, wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy, gryczany, spadziowy, nawłociowy. Łącznie komisje konkursowe oceniły 148 miodów. Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali od Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka czeki na 300 zł Ponadto nagrody dla zwycięzców ufundowali:

– w kategorii miód wrzosowy – wyjazd do Brukseli ufundowała Poseł na Sejm RP Beata Kempa,

– w kategorii miód rzepakowy – voucher pobytowy ufundował Qubus Hotel  Głogów,

– w kategorii miód lipowy – voucher podróżny ufundowała firma Intertrans Głogów,

– w kategorii miód gryczany – czeka na 500 zł ufundowała pani Helena Krupska Dyrektor ds. finansowych Huty Miedzi Głogów,

– w kategorii miód spadziowy – voucher restauracyjny ufundował Qubus Hotel Głogów.

 

 

 

 

 

 

Nagrody wyróżnionym pszczelarzom wręczali Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak, Zastępca Burmistrza Polkowic Wojciech Marciniak oraz Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemar Kudła.

Protokół_miody_2019

Estrada w Parku Miejskim czynna była od wczesnych godzin popołudniowych. Występy, które się na niej odbyły to przede wszystkim prezentacje lokalnych zespołów i artystów: zespoły ludowe „Marzenie”, „Łastiwoczka”, zespoły muzyczne „ZBB”, „Sekcja”, wokalistka Angelika Maszczak, zespoły taneczne „Cykady” oraz Przemkowska Orkiestra Dęta. Kolejne dwa dni świętowania kończyły koncerty znanych gwiazd. W sobotę wystąpił zespół NADIJA, a na zakończenie odbył się Disco Polo Show. Gwiazdą niedzieli był zespół WILKI. Obydwa koncerty zgromadziły liczną publiczność.

Patronat nad XX Dolnośląskim Świętem Miodu i Wina objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak oraz Starosta Polkowicki Kamil Ciupak.

Naszymi partnerami i sponsorami przy organizacji XX Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina byli: Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej, Fundacja KGHM Polska Miedź, Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach, Związek Pracodawców Polska Miedź, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Wrzosowa Kraina, Gmina Polkowice, Powiat Polkowicki, Nadleśnictwo Przemków, Nadleśnictwo Chocianów, Aqua Hotel Polkowice, Intertrans PKS SA Głogów, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Bank Spółdzielczy w Przemkowie, Qubus Hotel Głogów, Waldemar Kudła i Roman Śmieszek. Wszystkim naszym partnerom i sponsorom serdecznie dziękujemy.

Już dzisiaj zapraszamy na XXI Dolnośląskie Święto Miodu.

Fotorelacja na profilu FB Urzędu Miejskiego w Przemkowie.