Dzieci z sześciu przedszkoli rywalizowały w VII Powiatowym Konkursie Przedszkolnym „Żyjmy zdrowo i wesoło w zgodzie z naturą”. Gospodarzem zmagań było przemkowskie Publiczne Przedszkole nr 1. Ekologiczny konkurs odbył się 12 marca br. pod patronatem burmistrza Przemkowa i starosty polkowickiego.

Każda drużyna liczyła po 3 przedszkolaków. Najmłodsi rozwiązywali zadania i zagadki z ekologii oraz przyrody. Na przykład jak zadbać o naszą planetę.
Trzeba segregować śmieci i sadzić nowe rośliny – powiedziała Kalina z PP nr 1 w Przemkowie. – I jeszcze nie śmiecić, oszczędzać prąd i wodę – dodali Nela i Michał, z tej samej drużyny.
Na konkurs zapraszane są przede wszystkim przedszkola z oddziałami integracyjnymi.

Nasz konkurs to sprawdzian wiedzy ekologicznej. Choć dzieci czasem o tym więcej wiedzą niż dorośli – podkreślił Wirgiliusz Babirecki, dyrektor PP nr 1 w Przemkowie.

Jesteśmy tutaj pierwszy raz. Bardzo nam się podoba – podkreśliła Ewelina Drożdż, opiekunka drużyny Przedszkola Integracyjnego w Chocianowie. – Chłopcy trochę się stresowali. Oczywiście wiedza ekologiczna jest potrzebna, ale fajnym urozmaiceniem były konkurencje sportowe – dodała nauczycielka.

Praktycznym sprawdzianem było sadzenie drzewek przez dzieci. W tym roku była to sosna zwyczajna. Jak prawidłowo posadzić drzewko pokazała Iwona Olejnik z Nadleśnictwa Przemków, które przekazało sadzonki.

Konkurs zakończył się… remisem – jak podsumował jeden z zawodników. Nagrody uczestnikom wręczył Jerzy Szczupak, burmistrz Przemkowa.
Gratuluję wszystkim pierwszego miejsca, bo przecież każdy jest tutaj zwycięzcą – podsumował zmagania burmistrz.

Warto robić takie konkursy. Przede wszystkim jako zabawa a nie tylko rywalizacja – podkreśliła Ewelina Drożdż z chocianowskiego przedszkola.
I właśnie taki jest cel organizatorów przedszkolnych zmagań. W tegorocznej edycji ekologicznego konkursu rywalizowały: Przedszkole Miejskie nr 6 w Polkowicach, Przedszkole Integracyjne w Chocianowie, Przedszkole w ZSP Radwanice, PP nr 1 i 2 w Przemkowie i Odział Przedszkolny w PSP Wysoka.