W związku z ogłoszeniem 3 najwyższego stopnia zagrożenia upałem na obszarze powiatu polkowickiego – temperatura maksymalna we wtorek i czwartek wyniesie od 30°C do 34°C, w środę od 33°C do 36°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C, tylko w nocy ze środy na czwartek od 19°C do 22°C Urząd Miejski w Przemkowie w terminie

od 19 do 25 lipca 2022 r. będzie pracował w godzinach od 6.00 do 14.00.

Sugerujemy załatwianie spraw urzędowych zdalnie lub odłożenie mniej pilnych spraw na czas mniej uciążliwych warunków meteorologicznych.

Poniżej znajdują się zalecenia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dotyczące upałów:

Przed wystąpieniem upałów:

1. Zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.
2. W okresie letnim nakładaj ubrania w jasnych barwach – ciemne przyciągają słońce.
3. Zadbaj o zapas wody pitnej. 4. Kup balsam z filtrem.
5. Sprawdź w jakich temperaturach powinny być przechowywane Twoje lekarstwa.

Podczas wystąpienia upałów:

1. Przebywając w domu, zasłoń okna. Odpowiednia wentylacja zamkniętych pomieszczeń, zapewni komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upałów.
2. W miarę możliwości staraj się przebywać w cieniu. W godzinach popołudniowych, unikaj długiego przebywania na słońcu.
3. Noś okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz luźne ubrania, zakrywające jak największą powierzchnię ciała.
4. W celu ochrony skóry, stosuj balsamy z filtrem.
5. Spożywaj lekkie posiłki, pij duże ilości płynów. Ogranicz spożywanie słodkich napoi, kawy i alkoholu (powodują odwodnienie organizmu).
6. Ogranicz wysiłek fizyczny, który podczas upałów może stwarzać zagrożenie.
7. Zwróć szczególną uwagę na rzeczy i materiały pozostawione w samochodzie. Łatwopalne (kanistry z benzyną, butle gazowe) mogą stwarzać niebezpieczeństwo.
8. Nie zostawiaj w samochodzie dzieci oraz zwierząt.
9. Zadbaj o zwierzęta. Zapewnij im nieograniczony dostęp do wody pitnej oraz zacienionego miejsca.
10. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie roślin.

Skutki upałów:

1. Upały negatywnie wpływają na przyrodę, człowieka oraz infrastrukturę. Wysoka temperatura powietrza niszczy nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne. Powoduje znaczny spadek wilgotności terenów zielonych co prowadzi do pożarów. Potęguje zjawisko suszy atmosferycznej, gruntowej i hydrologicznej.
2. Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi
3. Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
4. Kolejnym następstwem upału i przegrzania organizmu jest szok termiczny, gdy nastąpi kontakt rozgrzanego ciała z zimnym środowiskiem.

 

JEŻELI WIDZISZ POTRZEBUJĄCEGO POMOCY NIE BĄDŹ OBOJĘTNY MOŻESZ PRZEKAZAĆ INFORMACJĘ O JEGO MIEJSCU PRZEBYWANIA Z A D Z W O Ń ! pod bezpłatny numer czynny całą dobę:

112 Numer Alarmowy

Nie stroń od udzielania pomocy osobom potrzebującym !!!