„Kubuś Puchatek” i jego przyjaciele byli bohaterami „Dnia z książką” w przemkowskim Parku Miejskim. Dzieci wspólnie czytały o przygodach najsłynniejszego pluszowego misia. Czytanie połączone z zabawą miało ich zachęcić do sięgnięcia po książki. Zajęcia to pomysł grupy nieformalnej „Wspólnymi siłami” oraz Przemkowskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki.

„Kubusia Puchatka” czytała tego dnia ośmioletnia Maja.- Czytanie szło mi dzisiaj tak pół na pół – przyznała z uśmiechem. – A mój ulubiony bohater z tej książki to Prosiaczek – dodała.
Każdy z kilkudziesięciu słuchaczy miał kartkę z postacią z tej bajki. Kartki wędrowały do góry, gdy padło imię któregoś bohatera.
Dzieci musiały więc się skupić na tekście. O to nam chodziło – podkreśliła Joanna Wieckowska z grupy „Wspólnymi siłami”. – Przygody „Kubusia Puchatka” dzieci najczęściej już znają. Łatwiej jest im się przy tym bawić – dodała.
Oprócz wspólnego czytania dzieci robiły też zakładki do książek, malowały kredą postaci z „Puchatka”. Pokonywały również tor przeszkód. Na mecie nagrodą był miód.
Ale chyba najfajniejsze było to wspólne czytanie – powiedziała nam Oliwia. – Moja ulubiona książka to „Akademia Pana Kleksa” – przyznała.
Zdaniem organizatorów takie akcje jak „Dzień z książką” mają oderwać młodych ludzi od telefonu czy komputera.
Czytanie bajek, książek kiedyś na pewno zaprocentuje – podkreśliła Joanna Więckowska.
Uczestników zabawy zapytaliśmy więc co człowiekowi daje czytanie książek?
To rozwija wyobraźnię – powiedziała nam Zuzia. – Warto czytać, żeby być mądrym – podkreśliła Maja.

Oprócz „Dnia z książką” w ramach projektu „Przemków – wspólnie, aktywnie i kreatywnie”, zorganizowany będzie jeszcze spacer historyczny po mieście i warsztaty z makramy. Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie LGD Wrzosowa Kraina.