Tegoroczne Dożynki Gminy Przemków odbyły się w niedzielę 25 sierpnia w Jędrzychówku. Sołectwo, w skład którego wchodzi  Jędrzychówek i przysiółek Łąkociny, jest najmniejszym w całej gminie. Dlatego też decyzja o podjęciu się organizacji uroczystości była dla mieszkańców sołectwa i Sołtysa pana Kazimierza Woźniaka wielkim wyzwaniem.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się korowodem poprowadzonym przez Przemkowską Orkiestrę Dętą, z boiska na plac dożynkowy, z udziałem grup wieńcowych, zaproszonych gości i mieszkańców. Korowód zatrzymał się przed sceną, na której odprawiona została msza święta, poprzedzona poświęceniem wieńców. Mszę świętą koncelebrowali: Proboszcz miejscowej parafii pw. św. Jacka w Pogorzeliskach, ks. Edward Bugajski oraz Proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie, ks. kan. Krzysztof Mrukowicz.

Po mszy rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Dyrektor Przemkowskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki, Bogumiła Ornatowska – Cichoszewska, w imieniu organizatorów dożynek powitała ich Gospodarza – Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka, Starostów Dożynek – Helenę Herbut z Łąkocin oraz Krystiana Polaka z Jędrzychówka, a także zaproszonych gości: Posła na Sejm RP i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii Krzysztofa Kubowa, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemkowie Janusza Matuszaka, Księży Proboszczów, radnych Rady Miejskiej w Przemkowie, radnych Rady Powiatu Polkowickiego, Sołtysów, dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy i lokalnych zakładów pracy oraz wszystkich mieszkańców. W podzięce rolnikom za ich ciężką pracę głos zabrali: Burmistrz Jerzy Szczupak oraz Poseł Krzysztof Kubów. Starostowie Dożynek przekazali Gospodarzowi chleb upieczony z tegorocznej mąki, który został podzielony pomiędzy uczestników uroczystości.  Następnie odbyło się ośpiewanie dożynkowych wieńców przez mieszkańców Sołectw.

Do konkursu na najpiękniejszy wieniec przystąpiło 8 sołectw: Jakubowo Lubińskie, Jędrzychówek – Łąkociny, Karpie, Krępa, Ostaszów, Piotrowice, Szklarki i Wilkocin. Zwycięski wieniec upleciono w Szklarkach. W konkursie na stoisko, dodatkowo wystąpiła jeszcze Wysoka – a najciekawsze stoisko przygotował Jędrzychówek. Najsmaczniejszy chleb dożynkowy upiekła pani Ewelina Kaźmierska z Jędrzychówka. W Turnieju Sołectw o Puchar Burmistrza wygrał Jędrzychówek, drugie miejsce zdobyły Piotrowice, a na trzecim miejscu stanął Ostaszów. Podczas Dożynek na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: Marzenie, Przemkowska Orkiestra Dęta, Łastiwczata, Cykady i Podolanki.

Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak serdecznie dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek oraz mieszkańcom i gościom za przybycie i liczny udział.

Fotogaleria: https://pl-pl.facebook.com/Urz%C4%85d-Miejski-w-Przemkowie-1404430309621480/