Dobra wiadomość dla mieszkańców osiedla Huta w Przemkowie. Zakończono wymianę wodociągu na osiedlu. Przypomnijmy, że miasto dostało na to pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Stary wodociąg azbestowo – cementowy zastąpił nowy, spełniający aktualne normy w tym zakresie. W sumie to 1800 metrów nowych rur i 28 przyłączy do budynków.

Nowa sieć podzielona jest na sekcje. Dzięki temu w razie awarii można odłączyć tylko te budynki, przy których to nastąpiło – podkreślił Mirosław Maksymczuk, szef firmy „Instalex”, która wymieniała wodociąg na Hucie. Gwarancja na nową sieć to 5 lat.

Nie ukrywam, że problemem dla mieszkańców Huty były częste awarie wodociągu. Dlatego zdecydowałem o jego wymianie – powiedział Jerzy Szczupak, burmistrz Przemkowa.

Pękające rury pozbawiały wody blisko 1800 mieszkańców, w tym 1300 na osiedlu mieszkaniowym.

Zdarzało się tak praktycznie co tydzień. Dla naszych mieszkańców i spółdzielni to był duży kłopot. Przy nowej sieci ryzyko awarii spadnie praktycznie do zera – zauważył Jacek Janikowski, prezes SM Przemko.

Odbiór techniczny inwestycji pn „Przebudowa instalacji wodociągowej na terenie osiedla Huta w Przemkowie” rozpoczął się 21 czerwca.

Sercem instalacji jest studnia wodomierzowa. Dzięki temu będzie można sprawdzić na przykład, ile wody zużywa się na osiedlu – powiedział Mirosław Maksymczuk.

Wymiana rur kosztowała 1 157 126,76 zł. Otrzymane dofinansowanie to 1 133 984,22zł. Tak więc miasto musiało dołożyć tylko 2% wartości inwestycji.

To nie koniec, bo wystąpimy o kolejne środku na remonty i wymianę wodociągów. W mieście i na wsiach. Spółka (PWiK) już jest nasza, więc powiększamy nasz majątek a nie obcego podmiotu – podkreślił burmistrz Przemkowa.