Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka z Przemkowa został tegorocznym laureatem nagrody im. Oskara Kolberga. Nagrodę, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczono 12 lipca br. podczas gali zorganizowanej przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca na Zamku Królewskim w Warszawie. Zespołowi podczas gali towarzyszył Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak, dumny gospodarz gminy, na terenie której działa zespół.

Słowa gratulacji nie wystarczą! To docenienie wielu lat działalności Zespołu z zachowaniem troski o kultywowanie kultury łemkowskiej, tak istotnej dla naszego miasta i regionu. Przepełnia mnie duma, że to właśnie zespół działający w Przemkowie otrzymał tak prestiżową nagrodę. Nagrodę za wiele lat ciężkiej pracy. To promocja łemkowskiej kultury ludowej, ale także promocja naszej gminy. Dziękuję Zespołowi, jego członkom i opiekunom za bliską współpracę, którą mam nadzieję kontynuować w przyszłości. To dla mnie zaszczyt, że w tym uroczystym dniu mogłem towarzyszyć Zespołowi – podsumował Jerzy Szczupak.

To prestiżowe wyróżnienie Łastiwoczka otrzymała w kategorii zespołów folklorystycznych. Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej przyznawane w Polsce od 48 lat.

To największa nagroda jaką można sobie wymarzyć. I bardzo miłe podsumowanie ponad 20 lat występów zespołu – podkreślił Eugeniusz Habura, prezes Koła Stowarzyszenia Łemków w Przemkowie. – Łastiwoczka przekazuje autentyczną pieśń z pokolenia na pokolenie. Zespół doszedł w tym do takiego poziomu, że docenili to znawcy. To nobilitacja dla łemkowskiej społeczności – dodał prezes.

Łastiwoczka powstała w 2000 roku w Przemkowie. Ma w repertuarze pieśni zalotne, weselne i ballady. Kultywuje dawne zwyczaje i obyczaje łemkowskie. Od ponad 20 lat dumnie reprezentuje Przemków.