139 szachistów wzięło udział w XVI Międzypowiatowych Mistrzostwach Szachowych im. Stanisława Stępińskiego pod Patronatem Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka. Mistrzostwa odbyły się 22 marca 2024 r. w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Otwarcia Mistrzostw dokonał Burmistrz Przemkowa –  Jerzy Szczupak. Gościem i jednocześnie współorganizatorem turnieju był Ryszard Mydłowski – prezes UKS „Szach-Mat Przemków”. Sędzią głównym tegorocznych mistrzostw był Maciej Statucki. Sędziego głównego, w trudnej roli arbitra, wspierał Dariusz Dźwigaj – nauczyciel ZS w Przemkowie, koordynator imprezy oraz Michał Dźwigaj uczeń klasy 4 LO w Przemkowie.

W mistrzostwach udział wzięli zawodnicy z Kożuchowa, Wiechlic, Polkowic, Grębocic, Otynia, Szprotawy, Lubina, Zielonej Góry, Nowej Soli, Mirocina Dolnego, Bytomia Odrzańskiego, Wysokiej i Przemkowa. Rozegrano 7 rund, systemem szwajcarskim po 10’ + 5’’ na zawodnika. Szachowe zmagania odbywały się w trzech grupach.

Grupa A (uczniowie klas 1-4 SP i młodsi) liczyła 59 zawodników. Ostatecznie w kategorii A zwyciężył Dawid Urbańczyk z SP nr 1 w Kożuchowie. Drugie miejsce zajął Dominik Radczyc z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Otyniu, a trzecie Antoni Tuczyński z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Kożuchowie. (zdjęcia wyniki gr. A1)
W grupie B (uczniowie klas V –VIII SP) rywalizowało 55 zawodników. Zwyciężył Marcel Misiek z SP nr 3 w Polkowicach. Drugie miejsce zajął Wiktor Stadnik z SP nr 4 w Polkowicach, a trzecie Aleksander Mydłowski z SP nr 2 w Przemkowie.
Grupa C– szkoły ponadpodstawowe i dorośli liczyła 25 zawodników. Warto dodać, że w grupie C zagrał uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemkowie – Maciej Marciniak, który ambitnie zmierzył się ze starszymi zawodnikami z wysokim rankingiem szachowym. Maciej zwyciężył każdą z siedmiu rozegranych partii zajmując w grupie C pierwsze miejsce w turnieju. Drugie miejsce zajął Jerzy Twardziak z ZS nr 1 w Lubinie, a trzecie Michał Wojtanowski reprezentujący LO nr 1 w Lubinie.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Przemkowie składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Przemkowa Jerzemu Szczupakowi za objęcie patronatem tak dużej imprezy szachowej na ternie naszego miasta oraz za ufundowanie pucharów i nagród dla zwycięzców. Podziękowania zostały również przekazane prezesowi klubu UKS „Szach-Mat Przemków” Ryszardowi Mydłowskiemu i Dariuszowi Dźwigajowi za organizację przedsięwzięcia, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół w Przemkowie za pomoc w przygotowaniach do turnieju i jego przeprowadzeniu. Wyrazy podziękowania należą się również Nadleśnictwu Przemków za przekazanie darowizny pieniężnej, dzięki której Zespół Szkół w Przemkowie zakupił dodatkowe szachownice i zegary szachowe umożliwiające przyjęcie na zawody coraz większej liczby uczestników.

Szachistów z Przemkowa oraz bliższych i dalszych okolic zapraszamy za rok!