Łóżko z respiratorem, współfinansowane przez samorządy z powiatu polkowickiego i głogowskiego, zostało przekazane szpitalowi powiatowemu w Bolesławcu. 250 tys. zł wygospodarowali samorządowcy, a umowę z lecznicą, w imieniu wszystkich samorządów, podpisała gmina Polkowice.

Hasło do samorządowej zrzutki na rzecz bolesławieckiego szpitala rzucił wójt gminy Grębocice. Jak powiedział, wcześniej rozmawiał na ten temat z prezesem Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, które współpracuje z bolesławiecką lecznicą. Wsparcie finansowe zaoferowały gminy: Chocianów, Gaworzyce, Grębocice, Polkowice, Przemków i Radwanice oraz powiat polkowicki, a także gminy Kotla i Żukowice z powiatu głogowskiego.

Szpital w Bolesławcu obsługuje naszych mieszkańców w przypadku zachorowania na COVID-19 – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki. – W momencie podejmowania decyzji mieliśmy informację, że wszystkie respiratory w szpitalu były zajęte, a to urządzenie może uratować życie każdemu z nas – dodaje.

Każdy samorząd dał tyle, ile mógł. Gmina Przemków przekazała na powyższy cel 15 tysięcy złotych.

Nie było najmniejszych wątpliwości, iż w czasach pandemii samorządowcy muszą pomagać służbie zdrowia w każdej formie – powiedział Jerzy Szczupak, burmistrz Przemkowa.

Jak powiedział Kamil Barczyk, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, przekazane środki będą przeznaczone na utworzenie stanowiska intensywnej terapii.

W skład stanowiska wchodzi: łóżko z materacem, szafka przyłóżkowa, respirator, kardiomonitor, monitor do pomiaru rzutu serca, pompa infuzyjna (osiem sztuk), stacja dokująca do pomp, stojak do stacji dokującej, pompy do żywienia, ssak elektryczny, parawan na kółkach – wymienia dyrektor szpitala.

Jak dodał, w związku z coraz większą ilością pacjentów wymagających hospitalizacji, ZOZ w Bolesławcu planuje utworzenie jeszcze ośmiu stanowisk intensywnej terapii, z respiratorem.

W bolesławieckim szpitalu utworzono specjalny oddział zakaźny gdzie umieszcza się pacjentów z całego regionu z  podejrzeniem koronawirusa. Umieszcza się tam m.in. mieszkańców zarażonych COVID-10 z Zagłębia Miedziowego.