W środę 20 marca br. w sali Przemkowskiego Ośrodka Kultury, Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda spotkali się z mieszkańcami gminy. Tematem spotkania było przywrócenie połączeń kolejowych do Przemkowa oraz budowa Miedzianej Trasy Cyklostrady. Tematy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem naszych mieszkańców, co potwierdziła frekwencja. Nie zabrakło pytań z sali, na które odpowiadali i wyjaśniali wszelkie wątpliwości Marszałek Tymoteusz Myrda i Burmistrz Jerzy Szczupak.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców Gminy Przemków to jeden z głównych kierunków prowadzonej polityki Burmistrza Szczupaka. Jak poinformował, przez wiele lat starał się przekonać władze województwa do rewitalizacji linii kolejowej, a tym samym powrót Przemkowa na kolejową mapę regionu. Marszałek przyznał, że sceptyczny początkowo, dał się przekonać włodarzowi Przemkowa i podjął walkę o rewitalizację linii kolejowej nr 303. W listopadzie podpisany został akt notarialny, na mocy którego Gmina Przemków przekazała dawną linię kolejową wraz z dworcem kolejowym Przemków-Odlewnia na rzecz Województwa Dolnośląskiego w celu przeprowadzenia rewitalizacji, przywrócenia do eksploatacji i wykonywania pasażerskich przewozów kolejowych. W chwili obecnej trwa oczyszczanie terenu i wycinka drzew, a zabytkowy budynek dworca został zabezpieczony. W budżecie Województwa Dolnośląskiego zarezerwowano ponad 140 mln zł na rewitalizację linii kolejowej nr 303 Chocianów – Przemków Odlewnia- Niegosławice. Jak zaznaczył burmistrz, przystanki kolejowe zlokalizowane będą także w Jakubowie Lubińskim, Wysokiej i Wilkocinie. Tymoteusz Myrda podkreślił, że plany są takie, aby w grudniu 2025 roku Przemków znalazł się w rozkładzie Kolei Dolnośląskich, a tym samym nasi mieszkańcy, pociągiem z Chocianowa przez Przemków dostali się do Głogowa, przez Gaworzyce i Żukowice.

Miłośników przyrody i rowerowych wycieczek zainteresował głownie temat budowy Cyklostrady – Trasy Miedzianej z Przemkowa do Chocianowa, której wykonawcą w imieniu Województwa będzie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. Już niebawem ma być złożony wniosek o dofinansowanie realizacji zadania ze środków UE.

Jak podkreślił Jerzy Szczupak – „Można powiedzieć, że dzisiejsze osiągnięcie, to, że rozpoczęły się prace w kierunku rewitalizacji linii kolejowej w Przemkowie to efekt mojej determinacji i ogromnego wsparcia Marszałka Tymoteusza Myrdy, który uwierzył w sukces tego przedsięwzięcia i pilotował temat. To przecież niezaprzeczalna szansa dla naszej Gminy – rozwojowa, pod względem turystyki, rozwoju przedsiębiorczości i zwiększenia komfortu życia mieszkańców Przemkowa”.