Drodzy Mieszkańcy, w nawiązaniu do pojawiających się informacji dotyczących występowania wilków na terenie Gminy Przemków, w tym również na terenach zamieszkałych, prosimy o wzmożoną czujność i zachowanie szczególnej ostrożności. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, bywa jednak, że podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Należy również pamiętać, że wilk to gatunek drapieżnika objęty ścisłą, całoroczną ochroną gatunkową. Za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Aby uniknąć sytuacji, w których wilki podchodzą do zabudowań pamiętaj:
• Nie dokarmiaj wilków nawet jeżeli zwierzę wydaje się być osłabione, ranne lub chore.
• Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie na biwaku lub spacerze nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
• Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.
• W okresie między zmierzchem a świtem zabezpieczaj zwierzęta domowe – psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi – taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą.
• W lesie prowadź psa wyłącznie na smyczy!
• Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
• Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań.
• W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu (RDOŚ). W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w RDOŚ we Wrocławiu.

Jak zachować się w przypadku bezpośredniego spotkania z wilkiem:

• Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
• Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu się zorientować, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
• Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
• Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
• Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub gminę.

Fakt objęcia wilka ochroną ścisłą nie oznacza braku możliwości podjęcia działań przeciwdziałających m. in. w sytuacji zagrożenia spowodowanego przez te zwierzęta. Zgodnie
z zapisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, możliwe jest uzyskanie odstępstwa od zakazów wobec tego gatunku, w celu wyeliminowania powodowanego przez nie zagrożenia – np. na umyślne płoszenie, umyślne przemieszczanie z miejsc regularnego przebywania w inne miejsce (np. duże kompleksy leśne), czy też zabijanie. Zezwolenia takie mogą być wydawane w przypadku braku rozwiązań alternatywnych. W przypadku gdy zagrożenie jest udokumentowane oraz gdy spełnione są wszystkie przesłanki niezbędne do wydania zezwolenia nie ma przeciwwskazań, aby takie zezwolenie uzyskać. W dniu 5 stycznia 2024 r. Gmina Przemków zwróciła się do RDOŚ o wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną tj. zgodę na odłowienie osobników pojawiających się na terenach zamieszkałych.

W celu dokumentowania obecności wilków na terenie gminy oraz monitorowania stwarzanego przez nie ewentualnego zagrożenia, prosimy o zgłaszanie wszelkich sytuacji bezpośredniego kontaktu lub obecności wilków w terenach zabudowanych. Jeśli masz możliwość zrób zdjęcie zwierzęcia, nagraj film lub udostępnij nagranie z monitoringu.

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: r.grocholska@przemkow.pl podając datę i miejsce zdarzenia oraz jego krotki opis. Do maila proszę dołączyć posiadaną dokumentację zdjęciową lub film.

W przypadku zauważenia wilka prosimy o dokonanie zgłoszenia pod nr 504 164 655.

Tekst powstał na podstawie informacji opracowanych przez SDN „Wilk” oraz Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.