XXII Dolnośląskie Święta Miodu i Wina w Przemkowie za nami. 24-25 września br. Przemków odwiedziły tysiące miłośników miodu i wina, pszczelarzy z całej Polski, sportowców, zaproszonych gości i turystów z całego regionu, a nawet odległych zakątków Polski. Gościem szczególnym święta była Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

W tym roku miodowe zakupy można było zrobić na ponad 130 stoiskach z miodami, także pitnymi, winami, produktami pszczelimi i sprzętem pasiecznym. Na dodatkowych ponad 100 stoiskach oferowano m.in. produkty lokalne, rękodzieło, zabawki. Dla wszystkich uczestników imprezy czekały atrakcje wesołego miasteczka, warsztaty dla dzieci.

W programie tegorocznego święta były wydarzenia, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych. W sobotę, w Zespole Szkół w Przemkowie, odbyły się XVIII Spotkania Osób Niepełnosprawnych, których uczestnicy rozpoczęli biegiem osób niepełnosprawnych XIX Ogólnopolski Bieg po Miód pod patronatem Jerzego Górskiego. Łącznie w biegu uczestniczyło blisko 580 osób, a najliczniejszą grupę stanowiły przedszkolaki (180). Tradycyjnie, każdy uczestnik biegu otrzymał okolicznościową czarkę z miodem, a zwycięzcy medale i nagrody.

Zwycięzców poszczególnych kategorii prezentujemy poniżej.

W sobotę już po raz ósmy odbył się Rajd Rowerowy po Wrzosowej Krainie o puchar Proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie Krzysztofa Mrukowicza. Z każdym rokiem chętnych miłośników rowerowych wycieczek przybywa i w tym roku w rajdzie udział wzięła rekordowa liczba ponad 170 osób. Do przejechania były dwie trasy: rodzinna o długości ok. 10-15 km i dla bardziej zaawansowanych o długości ok. 50 km. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali medal ufundowany przez Proboszcza Krzysztofa Mrukowicza oraz okolicznościową czarkę z miodem.

O godz. 14.45 na scenie w Parku Miejskim, Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak oraz Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemar Kudła oficjalnie otworzyli XXII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina Przemkowie. Ponadto wręczono medale i nagrody dla zwycięzców Biegu Głównego XIX Ogólnopolskiego Biegu po Miód. W dalszej kolejności rozpoczęły się występy na estradzie. Dla dzieci program przedstawiło CENTRUM UŚMIECHU, zaprezentowała się Łastiwoczka, a także pochodzący z Przemkowa MATEUSZ KRAUTWURST. Na zakończenie sobotniego dnia wystąpił zespół disco polo – DEFIS.

Uroczystości niedzielne rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele prawosławnym pw. św. Michała Archanioła w Przemkowie z udziałem księży proboszczów przemkowskich parafii, krajowych duszpasterzy pszczelarzy, pocztów sztandarowych związków i kół pszczelarzy oraz honorowych gości święta. Po mszy świętej odbył się przemarsz do Parku Miejskiego na czele z pocztami sztandarowymi i Przemkowską Orkiestrę Dętą.

W ramach części oficjalnej Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemar Kudła poinformował o przyznanych pszczelarzom odznaczeniach. Polski Związek Pszczelarski uhonorował wieloletnią pracę społeczną na rzecz pszczelarstwa na Dolnym Śląska i przyznał Statuetką ks. dr Jana Dzierżona pszczelarzowi Józefowi Myśków z koła w Lubinie oraz medal dla Jana Masternak z koła w Lubinie. Złotą Odznaką Polskiego Związku Pszczelarzy zostali odznaczeni Henryk Gwiazdy, Mariola Kwasek , Eligiusz Wawrzyniak, Joanna Żygadło, Jan Zenker. Srebrna odznaką: Anna Dawidowska, Krzysztof Francus, Piotr Gaworczak, Zdzisław Kaczmarek, Roman Kapłan, Mieczysław Pawlik, Andrzej Szewerniak, Artur Warych, Krystian Żygadło, a brązową: Barbara Czeszejko, Edyta Kamińska, Piotr Szapował, Barbara Kuricka. W dalszej kolejności podsumowano konkurs na Wzorową Pasiekę i Wzorowe Gospodarstwo Pasieczne Dolnego Śląska w 2022 r. Wyniki

W kolejnym punkcie programu Sekretarz Gminy Przemków Leszek Frąckowiak podsumował konkurs, który tradycyjnie rozstrzygany jest podczas święta – na Najlepsze Miody oferowane podczas XXII Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina. Konkurs rozstrzygnięto w 8 kategoriach, oceniając miód wrzosowy, wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy, gryczany, spadziowy, nawłociowy. Łącznie komisje konkursowe oceniły 181 miodów. Za najlepsze miody XXII Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina uznano:
1) miód wrzosowy – Gospodarstwo Pasieczne Laudaccy w Szprotawie,
2) miód wielokwiatowy – Pasieka Rodzinna P.K.J. Szymanowscy w Krzepielowie,
3) miód rzepakowy – Tomasz Wabnitz z Pasieki Trzebnickie Wzgórza w Brochocinie,
4) miód akacjowy – Karol Iwasieczko z Pasieki u Karola w Małujowicach,
5) miód lipowy – Marek Koselarz z Pasieki Wędrownej w Głogowie,
6) miód gryczany – Robert Samek z Gospodarstwa Pasiecznego z Pogorzały,
7) miód spadziowy – Jacek i Tomasz Paul z Pasieki Paul w Gniewkowie,
8) miód nawłociowy -Robert, Łukasz, Magdalena Łukasiewicz z Pracowni Pszczelarskiej z Krakowa.

Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundację KGHM Polska Miedź oraz Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka.

Nagrody wyróżnionym pszczelarzom wręczali Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemar Kudła.

Lista zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu.

Na estradzie w Parku Miejskim w niedzielę zaprezentowała się Przemkowska Orkiestra Dęta, zespół Marzenie i Cykady, a gwiazdą wieczoru był zespół BARANOVSKI. Wszystkie koncerty zgromadziły liczną publiczność.

Patronat nad XXII Dolnośląskim Świętem Miodu i Wina objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Naszymi sponsorami przy organizacji XXII Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina byli: Partner wspierający – Związek Pracodawców Polska Miedź, Fundacja KGHM Polska Miedź, Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach, Gmina Polkowice, Nadleśnictwo Przemków, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wszystkim naszym partnerom i sponsorom serdecznie dziękujemy.

Podczas święta i odbywających się koncertów wielokrotnie informowano o szczepieniach przeciw COVID-19 ratujących życie i przypominano hasło SZCZEPIENIA RATUJĄ ŻYCIE.

Już dzisiaj zapraszamy na XXIII Dolnośląskie Święto Miodu.

Pisali o nas:

1. https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/polkowice/39577-marszalek-sejmu-na-swiecie-miodu-i-wina-foto-2

2. https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/polkowice/39578-miody-i-wina-krolowaly-w-przemkowie-foto

3. https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/polkowice/39566-w-przemkowie-kroluje-miod-wino-i-dobra-zabawa-foto

4. https://zmiedzi.pl/wydarzenia/dolnoslaskie-swieto-miodu-i-wina-juz-w-najblizszy-weekend-76893/

5. https://zmiedzi.pl/wydarzenia/w-przemkowie-pachnie-pysznym-miodem-i-dostojnym-winem-77080/

6. https://zmiedzi.pl/wydarzenia/najlepsze-miody-wybrane-w-przemkowie-trwa-wielkie-swieto-77120/

7. https://miedziowe.pl/content/view/106644/523/

8. https://miedziowe.pl/content/view/106711/81/

9. https://miedziowe.pl/content/view/106706/523/