W ostatni weekend września, tradycyjnie, wszystkie drogi prowadzą do Przemkowa. W tym roku XXI Dolnośląskie Święta Miodu i Wina w Przemkowie odbyło się 25-26 września. Piękna, słoneczna pogoda oraz szereg atrakcji przygotowanych przez organizatorów z całą pewnością sprawiły, że Przemków odwiedziło tysiące miłośników miodów i wina, pszczelarzy z całej Polski, sportowców, zaproszonych gości i turystów z całego regionu, a nawet odległych zakątków Polski. Gościem szczególnym święta była Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

W tym roku miodowe zakupy można było zrobić na ponad 130 stoiskach z miodami, także pitnymi, winami, produktami pszczelimi i sprzętem pasiecznym. Na dodatkowych ponad 100 stoiskach oferowano m.in. produkty lokalne, rękodzieło, zabawki. Dla wszystkich uczestników imprezy czekały atrakcje wesołego miasteczka.

W programie tegorocznego święta były wydarzenia, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych. W sobotę, w Zespole Szkół w Przemkowie, odbyły się XVII Spotkania Osób Niepełnosprawnych, których uczestnicy rozpoczęli biegiem osób niepełnosprawnych XVIII Ogólnopolski Bieg po Miód pod patronatem Jerzego Górskiego.

Łącznie w biegu uczestniczyło blisko 600 osób, a najliczniejszą grupę stanowiły przedszkolaki (181). Tradycyjnie, każdy uczestnik biegu otrzymał okolicznościową czarkę z miodem, a zwycięzcy medale i nagrody.

Statystyki_Bieg_po_Miód_2021

Wyniki_XVIII_Bieg_po_Miód

W sobotę już po raz siódmy odbył się Rajd Rowerowy po Wrzosowej Krainie o puchar Proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie Krzysztofa Mrukowicza. Z każdym rokiem chętnych miłośników rowerowych wycieczek przybywa i w tym roku w rajdzie udział wzięła rekordowa liczba ponad 160 osób. Do przejechania były dwie trasy: rodzinna o długości ok. 10-15 km i dla bardziej zaawansowanych o długości ok. 50 km. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali medal ufundowany przez Proboszcza Krzysztofa Mrukowicza oraz okolicznościową czarkę z miodem.

O godz. 15 na scenie w Parku Miejskim, Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemkowie Janusz Matuszak oraz Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemar Kudła oficjalnie otworzyli XXI Dolnośląskie Święto Miodu i Wina Przemkowie. W dalszej kolejności rozpoczęły się występy na estradzie. Swój program zaprezentowały Cykady, Łastiwoczka, Przemkowska Orkiestra Dęta, Teatr Avatar. Gwiazdą sobotniego wieczoru był CZADOMAN.

Uroczystości niedzielne rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem księży proboszczów przemkowskich parafii, krajowych duszpasterzy pszczelarzy, pocztów sztandarowych związków i kół pszczelarzy oraz honorowych gości święta. Po mszy świętej odbył się przemarsz do Parku Miejskiego, na czele z pocztami sztandarowymi i Przemkowską Orkiestrę Dętą.

W ramach części oficjalnej Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemar Kudła poinformował o przyznanych pszczelarzom odznaczeniach. Polski Związek Pszczelarski uhonorował wieloletnią pracę na rzecz pszczelarstwa na Dolnym Śląska i przyznał Statuetką ks. dr Jana Dzierżona pszczelarzom:

– Bożena Macieja z koła w Legnicy,
– Stanisław Kisiel z koła w Legnicy,
– Kazimierz Drozd z koła w Chocianowie.

Srebrną odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego zostali odznaczeni Stanisław Andrzejak z koła w Radwanicach oraz Franciszek Wojciński z koła w Radwanicach.

W dalszej kolejności podsumowano konkurs na Wzorową Pasiekę i Wzorowe Gospodarstwo Pasieczne Dolnego Śląska w 2021 r. Protokół_Wzorowa_Pasieka_Wzorowe_Gospodarstwo_Pasieczne_2021

W kolejnym punkcie programu Sekretarz Gminy Przemków Leszek Frąckowiak podsumował konkurs, który tradycyjnie rozstrzygany jest podczas święta – na Najlepsze Miody oferowane podczas XXI Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina. Konkurs rozstrzygnięto w 8 kategoriach, oceniając miód wrzosowy, wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy, gryczany, spadziowy, nawłociowy. Łącznie komisje konkursowe oceniły 122 miody. Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundację KGHM Polska Miedź oraz Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka.
Nagrody wyróżnionym pszczelarzom wręczali Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów oraz Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemar Kudła.

Protokół_Najlepsze_miody_odmianowe_XXI_DŚMiW_2021

Na estradzie w Parku Miejskim w niedzielę zaprezentował się zespół Marzenie, Damian Turijew, dla dzieci wystąpiły Fruktaki a gwiazdą wieczoru buł MICHAŁ SZCZYGIEŁ. Wszystkie koncerty zgromadziły liczną publiczność.

Podczas święta zorganizowany został Mobilny Punkt Szczepień, z którego skorzystało i zaszczepiło się łącznie 31 osób. Na terenie parku utworzony został także Mobilny Punkt Spisowy w związku z kończącym się Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań. Łącznie podczas 2 dni imprezy spisało się ponad 300 osób.

Patronat nad XXI Dolnośląskim Świętem Miodu i Wina objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Naszymi partnerami i sponsorami przy organizacji XXI Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina byli: Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej, Fundacja KGHM Polska Miedź, Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach, Nadleśnictwo Przemków, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wszystkim naszym partnerom i sponsorom serdecznie dziękujemy.

Już dzisiaj zapraszamy na XXII Dolnośląskie Święto Miodu.

Fotorelacja XXI Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina

 

Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w mediach:

https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/polkowice/34984-miod

https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/polkowice/34974-w-przemkowie-kroluje-miod-i-wino-foto

https://zmiedzi.pl/wydarzenia/burmistrz-przemkowa-dziekuje-za-goscine-i-juz-zaprasza-za-rok-36345/

https://zmiedzi.pl/wydarzenia/najlepsze-miody-i-wzorowe-pasieki-drugi-dzien-przemkowskiego-swieta-36064/

https://zmiedzi.pl/wydarzenia/przemkow-zaprasza-raj-dla-wielbicieli-miodu-i-wina-musicie-tam-byc-35933/

https://zmiedzi.pl/sport/dwiescie-osob-na-starcie-biegu-po-miod-w-przemkowie-zdjecia-35518/

https://zmiedzi.pl/wydarzenia/w-ten-weekend-kroluje-wino-i-miod-z-przemkowa-35294/

https://gazetawroclawska.pl/dolnoslaskie-swieto-miodu-i-wina-2021-w-przemkowie-wybrali-najlepszy-miod/ar/c1-15822083

https://glogow.naszemiasto.pl/juz-jutro-25-wrzesnia-dolnoslaskie-swieto-miodu-i-wina-2021/ar/c15-8447975

https://miedziowe.pl/content/view/102411/523/

https://miedziowe.pl/content/view/102416/81/

https://miedziowefakty.pl/przemkow-jutro-i-w-niedziele-xxi-dolnoslaskie-swieto-miodu-i-wina/

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/112492/Dolnoslaskie-Swieto-Miodu-i-Wina-w-Przemkowie

https://wroclaw.tvp.pl/56063718/w-przemkowie-odbylo-sie-swieto-miodu-i-wina

https://tvrepublika.pl/Swieto-Miodu-i-Wina-Witek-Polski-Sejm-jest-drugim-na-swiecie-z-wlasna-pasieka,127877.html

https://muzyczneradio.pl/index.php/articles/28373/dolnoslaskie-swieto-miodu-i-wina.html

https://www.wroclaw.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/swieto-miodu-i-wina-w-przemkowie/maximized

https://www.agropolska.pl/dzialy/nadchodzace-wydarzenia/dolnoslaskie-swieto-miodu-i-wina-w-przemkowie-2021,6338.html