21 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbyły się XV Międzypowiatowe Mistrzostwa Szachowe im. Stanisława Stępińskiego pod Patronatem Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka. W tym roku udział w turnieju wzięła rekordowa liczba szachistów – zgłoszono 199 zawodników – przybyło 183. Gościliśmy pasjonatów królewskiej gry z Chocianowa, Głogowa, Grębocic, Kożuchowa, Lubina, Mirostowic Dolnych, Nowej Soli, Polkowic, Wysokiej oraz Przemkowa.

Po zweryfikowaniu list startowych, kilka minut po godzinie 9:00, nastąpiło uroczyste otwarcie Mistrzostw. Gości, zawodników i ich opiekunów przywitała dyrektor szkoły Monika Dźwigaj. Mistrzostwa otworzyła w imieniu Burmistrza Przemkowa zastępca Burmistrza Przemkowa – Magdalena Kania. Gościem i jednocześnie współorganizatorem turnieju był Ryszard Mydłowski – prezes UKS „Szach-Mat Przemków”.

Sędzią głównym tegorocznego turnieju był Maciej Statucki. Sędziego głównego, w trudnej roli arbitra, wspierał Dariusz Dźwigaj – nauczyciel ZS w Przemkowie, koordynator imprezy oraz Michał Dźwigaj ucz. klasy 3 LO w Przemkowie. Rozegrano 7 rund, systemem szwajcarskim po 10’ + 5’’ na zawodnika. Szachowe zmagania trwały od godz. 9:30 do 13:30.

Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych.
Grupa A (uczniowie klas 1-4 SP i młodsi) liczyła 48 zawodników. Dla wielu najmłodszych szachistów były to pierwsze zawody. Dlatego emocje, dotyczące szczególnie przegranych partii były duże. Ostatecznie w kategorii A zwyciężył Adam Serwiński z SP nr 3 w Polkowicach. Drugie miejsce zajął Jakub Krawiec z SP nr 13 w Głogowie, a trzecie Jakub Owad z SP nr 16 w Legnicy.

Na kolejnych miejscach od 4 do 10 w grupie A uplasowali się:
4. Maksym Wajs (SP 3 Polkowice)
5. Julian Findysz (SP 1 w ZS w Przemkowie)
6. Mateusz Koch (SP 11 Głogów)
7. Michał Kluska (SP Grębocice)
8. Wojciech Frątczak (SP Grębocice)
9. Miłosz Tabjan (KSz Odrodzenie Kożuchów)
10. Małgorzata Brasse-Melcer (SP Grębocice)

W grupie B (uczniowie klas V –VIII SP) rywalizowało 80 zawodników. Zwyciężył Tymoteusz Wawrzykowski z KSP z Nowej Soli. Drugie miejsce zajął Krzysztof Chrzanowski ze SP nr 1 w ZS w Przemkowie, a trzecie Feliks Kiraga również z KSP w Nowej Soli.

Na kolejnych miejscach od 4 do 10 w grupie B uplasowali się:
4. Fabian Kolman (SP Grębocice)
5. Oliwier Łucki (SP Grębocice)
6. Maciej Konarski (SP 3 Polkowice)
7. Maksym Matijczak (SP Aslan Głogów)
8. Ignacy Skraba (SP 1 w ZS w Przemkowie)
9. Emilia Findysz (SP 1 w ZS w Przemkowie)
10. Szymon Bołuńdz (SP Grębocice)

Grupa C- szkoły ponadpodstawowe i dorośli liczyła 55 zawodników. Warto dodać, że w grupie C zagrali również uczniowie ze szkół podstawowych, którzy ambitnie chcieli zmierzyć się z zawodnikami w grupie z najwyższym rankingiem szachowym. Dwoje takich uczniów stanęło na podium zajmując pierwsze i trzecie miejsce. Zwyciężył Maksymilian Janeczek z SP nr 10 z Lubina, drugie miejsce zajął Marek Madej z ZS w Chocianowie, a trzecie Marcel Misiek reprezentujący KS Górnik Polkowice.

Na kolejnych miejscach od 4 do 10 w grupie C uplasowali się:
4. Jerzy Twardziak (ZS nr 1 Lubin)
5. Kacper Mielczarek (ZS nr 1 Lubin)
6. Krzysztof Mydłowski (ZS nr 1 Lubin)
7. Maciej Marciniak (SP 1 w ZS w Przemkowie)
8. Adrian Tarawski (LO w ZS w Przemkowie)
9. Michał Marciniak (LO 1 Głogów)
10. Łukasz Piecyk (ZS nr 1 Lubin).

Dyrekcja Zespołu Szkół w Przemkowie składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Przemkowa Jerzemu Szczupakowi za objęcie patronatem tak dużej imprezy szachowej na ternie naszego miasta oraz ufundowanie pucharów i nagród dla zwycięzców. Podziękowania skierowane są również dla prezesa klubu UKS „Szach-Mat Przemków” Ryszarda Mydłowskiego i Dariusza Dźwigaja za organizację przedsięwzięcia, a także dla nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Przemkowie za pomoc w przygotowaniach do turnieju.

Szachistów z Przemkowa oraz bliższych i dalszych okolic zapraszamy za rok!