14 kwietnia 2023 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie wzięli udział w Turnieju Debat Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego (INPA UZ) organizowanym przy współpracy z kołem naukowym Unia Debat Oksfordzkich, Ekoenergetyką – Polska S.A., Stowarzyszeniem Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE), Fundacją Ekoenergetyki oraz Europe Direct w Zielonej Górze.

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: EKOOBYWATEL i wzięło w niej udział 7 drużyn z terenu województwa lubuskiego i dolnośląskiego (dwie drużyny z III LO w Zielonej Górze, drużyna z V LO w Zielonej Górze, z LO w Nowej Soli, z LO z Żagania, z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze oraz LO w Przemkowie).

W pierwszej fazie rozgrywek drużyny rywalizowały systemem każdy z każdym w dwóch grupach. Licealiści z Przemkowa trafili do grupy A z numerem A1. Również jako jedynka wyszli z grupy do finału. Przemkowska drużyna debatancka w składzie: Fabian Więckowski, Patryk Zinowkin, Michał Dźwigaj i Michał Korzeniewski w pierwszej fazie rozgrywek debatowała nad następującymi tezami:
• Mecz nr 1 „Polsce opłaca się przyjmować imigrantów” – przemkowscy licealiści jako broniący tezy (propozycja) pokonali drugą drużynę z III LO w Zielonej Górze.
• Mecz nr 2 „Ekoedukacja powinna zostać wprowadzona jako obowiązkowy przedmiot w szkole” – tu jako opozycja uczniowie skutecznie przekonywali jury i widzów do tego, że ekoedukacja w polskiej szkole już istnieje i wprowadzanie dodatkowego obowiązkowego przedmiotu nie ma najmniejszego sensu. W Polskiej szkole należy doskonalić to co jest, a nie opierać się na ciągłych zmianach. Argumentacja i sposób jej wyrazu pozwoliły zespołowi na uzyskanie wygranej. Drużyną broniącą tezy było LO z ZS w Żaganiu.
• Mecz 3 „Postawy proekologiczne są związane z poziomem życia” – w tej tezie jako propozycja licealiści z Przemkowa rywalizowali z licealistami z Nowej Soli. Po wyrównanej dyskusji drużyna z niecierpliwością oczekiwała na wyniki. Tu również sędziwie przyznali zwycięstwo licealistom z Przemkowa.

Wychodząc z grupy A jako zwycięzcy, w debacie finałowej uczniowie zmierzyli się z najlepszą drużyną z grupy B – była to pierwsza drużyna z III LO w Zielonej Górze. Teza debaty finałowej brzmiała „Unia Europejska rozpadnie się w ciągu 10 lat”. Jako strona opozycji, licealiści z Przemkowa przekonywali zacne jury (w finale było to 9 ekspertów) i publiczność do tego, że rozpad UE nie nastąpi. Emocje były duże, ale ostatecznie zostali ocenieni wyżej i zwyciężyli tegoroczne debaty Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Drużynę, poprzez zbieranie argumentacji, wspólne dyskusje i rozładowywanie pojawiających się emocji wspierali również uczniowie z LO w Przemkowie, szczególnie: Maria Brych, Julia Bednarz, Lena Ciżmar, Wiktoria Busiakiewicz oraz Filip Gościewicz. Nad przygotowaniem drużyny do turnieju debat czuwali dyrektor Monika Dźwigaj oraz opiekun Koła Młodego Politologa w ZS w Przemkowie prof. Stefan Dudra.